Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Festiwal Nowe Epifanie 2021 / Śmierć violi da gamba. Muzyka wczesnego kapitalizmu

Podczas festiwalowego koncertu usłyszymy sonaty na violę da gamba Carla Friedricha Abla, wirtuoza tego instrumentu, a zarazem jednego z pierwszych przedsiębiorców wolnego rynku muzycznego.

Muzycy, historycy i wielbiciele muzyki Carla Friedricha Abla przez wiele lat poszukiwali jego zaginionych utworów, które ukazywałyby wielokrotnie opisywane niezwykłe umiejętności tego żyjącego w XVIII wieku gambisty.

Nikt nie spodziewał się, że angielskie rękopisy Abla spokojnie czekają na odkrycie w Polsce, bo 200 lat temu przywiózł je na pruską prowincję hrabia meloman Joachim Carl Maltzan. Tym końcem świata był Milicz, wówczas Wolne Państwo Stanowe Militsch.

Mówi się że wraz z Ablem umarł repertuar na violę da gamba, ale milickie muzykalia zadają kłam tej zgrzebnej periodyzacji i dowodzą, że na prowincji, która zawsze umyka historiografom, pewne zjawiska miały swoje długie i ciekawe trwanie.

Występują: Krzysztof Firlus (viola da gamba), Anna Firlus (klawesyn), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela barokowa).

KUP BILET

***

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II

Partnerzy: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie, Teatr Miejski w Gliwicach, Stowarzyszenie Pedagogów, Stowarzyszenie Potem-O-Tem, Fundacja na Marginesie, Fundacja Przestrzeń Filmowa, Fundacja Teatr Rzeczy, Teatr Soho, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, eWejściówki, Muzeum Ewolucji, Ruch Muzyczny.Patroni medialni –Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info, Cojestgrane24.pl.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.