Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Debata „ZA, A NAWET PRZECIW”!

Co oznacza dzisiaj „bycie patriotą”? Udział w Marszu Niepodległości, pomoc uciekinierom wojennym? Debatą „ZA, A NAWET PRZECIW”, która odbyła się 27 kwietnia o godz. 17:00 na Zamku Królewskim w Warszawie, rozpoczęliśmy projekt „DWA KOLORY – MIĘDZY BUNTEM A POSŁUSZEŃSTWEM”. Zapraszamy w nim do wielopłaszczyznowej refleksji nad współczesnym rozumieniem patriotyzmu.


➨ZA, A NAWET PRZECIW

Punktem wyjścia do pierwszej debaty było sąsiedztwo rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która stała się pretekstem do rozmowy na temat stosunku Polaków do władzy – w historii i dzisiaj.

Jakie są granice obywatelskiego sprzeciwu? W jaki sposób możemy wywierać wpływ na władzę? Jaka krytyka władzy jest najwłaściwsza? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć paneliści zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie:

prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz – Instytut Badań Literackich PAN

prof. Joanna Kurczewska – Instytut Filozofii i Socjologii PAN

dr Marcin Kędzierski – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Klub Jagielloński

dr Jarosław Kuisz – Kultura Liberalna

Debatę poprowadził Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny dodatku „PLUS MINUS” dziennika Rzeczpospolita.


➨Kolejne debaty zaplanowane zostały w następujących terminach:

9 czerwca, godz. 17:00, Mt 5,14 – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, „JEDNI DRUGICH…”

9 sierpnia, Muzeum Powstania Warszawskiego, „WSTAŃ I WALCZ!”

28 września, Stadion Narodowy, „BĘDZIEM POLAKAMI – MIĘDZY WYSZYŃSKIM A GOMBROWICZEM”


Nauczycieli, uczestników wszystkich debat, zapraszamy dodatkowo do udziału w badaniach fokusowych związanych z postrzeganiem patriotyzmu przez młodych ludzi. Celem jest stworzenie angażujących materiałów edukacyjnych dla uczniów, które staną się alternatywą dla tradycyjnych szkolnych akademii i włączą młodzież w rozważania o byciu patriotą dzisiaj. Efektem pracy będzie także wystawa „DWA KOLORY – MIĘDZY BUNTEM A POSŁUSZEŃSTWEM” przygotowana do samodzielnego wydruku i szeroko udostępniona szkołom i instytucjom.

______________________

WSPÓŁORGANIZATOR: Zamek Królewski w Warszawie

PARTNER: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

PATRONI MEDIALNI: TVP Kultura, TVP Polonia, Kultura Liberalna, Więź, Radio Wnet, wSieciHistorii, Nowy Obywatel, Rzeczpospolita, PLUS-MINUS

Projekt finansowany jest ze środków Fundacji PZU.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.