Cisza: prawo czy przywilej?

Porozmawiajmy o człowieku

Debata | Warsztaty

Jak wpływa na nas hałas? W jaki sposób nam szkodzi? Jak możemy się przed nim ochronić i dlaczego cisza w mieście jest niezbędna? Odpowiedzi na te i inne pytania będą szukali eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów pt. „Cisza – prawo czy przywilej?”. To podsumowanie tegorocznego cyklu „Porozmawiajmy o człowieku”, nawiązującego do teologii ciała według Jana Pawła II. Debata obędzie się 29 października o godzinie 18:00 przy Foksal 11, w listopadzie zaplanowano warsztaty.

W kolejnej debacie z cyklu „Porozmawiajmy o człowieku” chcemy przyjrzeć się właśnie roli i znaczeniu ciszy w życiu człowieka, zapytać, jaki wpływ może mieć jej brak, zastanowić się, co dzieje się w człowieku, który zagłębia się w ciszę. Przy czym to zagłębienie można rozumieć szeroko, jako osiągnięcie ciszy wewnętrznej, uspokojenia, wejścia w siebie i przyjrzenia się swoim pragnieniom, marzeniom i tęsknotom, które tak trudno wyrazić w hałaśliwym środowisku.

Międzynarodowa Rada Muzyczna UNESCO już w 1969 roku przyjęła uchwałę przeciwstawiającą się nadmiarowi hałasu, w tym nadużywaniu muzyki w miejscach publicznych i prywatnych, uznając ten fakt za pogwałcenie wolności osobistej i prawa każdego człowieka do ciszy. WHO, w swoim raporcie z 2011 roku nazwała zanieczyszczenie hałasem „nowoczesną zarazą”, stwierdzając, że istnieją dowody na to, że ekspozycja na hałas środowiskowy ma negatywny wpływ na zdrowie ludności. Z kolei badania przeprowadzone przez Europejską Agencję Środowiska, wykazały, że co najmniej jeden na pięciu mieszkańców Unii Europejskiej jest narażony na szkodliwe poziomy hałasu powodowane przez ruch drogowy. Przewiduje się, że w nadchodzących latach ta liczba wzrośnie, szczególnie w obszarach miejskich.

Brytyjskie, naukowe czasopismo kardiologiczne „Heart” w 2006 roku opublikowało badania, które w oparciu o analizę zmian ciśnienia krwi i jej krążenia w mózgu wykazują, że dwie minuty ciszy są bardziej relaksujące niż słuchanie „relaksacyjnej” muzyki. Natomiast naukowcy z Neuroscience Research Australia i Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, po przeprowadzeniu badań neuronaukowych, doszli do wniosków, że czas pomiędzy słowami i innymi bodźcami jest nam potrzebny, aby lepiej je interpretować i podejmować lepsze decyzje.

Od 2019 roku w polskich sklepach pojawiły się tzw. ciche godziny. To ukłon w stronę osób wrażliwych na dźwięki, mających problemy słuchowe I będących w spektrum autyzmu. Sieci handlowe zapewniają im zakupy w komfortowych warunkach bez towarzyszącej muzyki I komunikatów.

O tym czym jest hałas i jak się go bada, dlaczego potrzebne są w mieście strefy ciszy, jaka jest specyfika hałasu wielkomiejskiego i jak go unikać, porozmawiają 29 października o godzinie 18:00 eksperci i uczestnicy debaty pt. „Cisza – prawo czy przywilej?”. Pogłębienie tematu stanowić będzie cykl warsztatów zaplanowany na 14, 21 i 28 listopada o godzinie 18:00. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11 w Warszawie.

DEBATA – 29 PAŹDZIERNIKA GODZ. 18:00 (wstęp wolny)

Goście debaty:

  • dr Joanna Jurga – neuroarchitektka, badaczka i wykładowczyni
  • dr Bartosz Barański – geograf, planista przestrzenny, badacz polifoniczności Warszawy

WARSZTATY – 21, 28 LISTOPADA, 5 GRUDNIA GODZ. 18:00 (obowiązują zapisy)

Prowadzenie:

  • dr Bartosz Wieczorek, etyk, filozof, teolog kultury, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II
  • Helena Teixeira Respondek, psycholożka, specjalistka w Terapii Integracji Personalnej Metodą ADI/TIP, prekursorka metody w Polsce.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z rolą i znaczeniem ciszy w antropologii Karola Wojtyły, analizując głównie jego młodzieńczy poemat „Pieśń o Bogu ukrytym”.

Debata oraz warsztaty są podsumowaniem tegorocznego cyklu Centrum Myśli Jana Pawła II pt. „Porozmawiajmy o człowieku”, dotykającego czterech ważnych aspektów ludzkiej egzystencji: samotności, pełni, zaufania i nagości. Eksperci od marca do czerwca rozmawiali z uczestnikami o współczesnych stylach życia i wartości, o roli miłości, bliskości i więzi intymnych w naszych czasach. Przewodnikami po zagmatwanej materii relacji międzyludzkich byli psychologowie, filozofowie, antropolodzy, socjolodzy – naukowcy.

Partner:

Tertio Millennio logotyp

Patron medialny:

Więź logotyp

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.