1 sierpnia 1944 roku. Upalny dzień w okupowanej Warszawie. Godzina „W” została wyznaczona na godzinę 17.00. Wacław Zagórski, powstaniec warszawski, zanotował: „A więc stało się! Warszawa walczy!”. Tak rozpoczęło się powstanie, które na kartach historii zapisze się jako heroiczny wysiłek mieszkańców Warszawy w walce o wolność i przejaw nieujarzmionego ducha tego miasta. Miało trwać krótko – trzy, cztery doby. Zakończyło się 3 października – po 63 dniach walki.
1 sierpnia o godzinie 12:00 zapraszamy Przyjaciół i Sąsiadów z ulicy Foksal na wspólne złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą powstańczy szpital Polskiego Czerwonego Krzyża (Foksal 3/5)
9 sierpnia o godzinie 17:00 zapraszamy wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego na debatę „WSTAŃ I WALCZ!”. Zaproszeni do Muzeum goście – prof. Jerzy Eisler (Instytut Pamięci Narodowej), dr Izabela Mrzygłód (Kultura Liberalna) i dr Jacek Bartosiak (Strategy and Future) będą zastanawiać się, w jaki sposób rozumiemy i jak realizujemy dziś powinność obrony ojczyzny. Debatę poprowadzi Michał Szułdrzyński, dziennikarz Rzeczpospolitej.
W przemówieniach Jana Pawła II o Powstaniu Warszawskim pojawia się jeden, spójny przekaz. Człowiek i jego dobro stają się punktem odniesienia wszelkich działań. Wolność zdobyta podczas heroicznej walki powstańców, wyznacza ludzkim decyzjom kierunek myślenia i w tym kontekście powinna stanowić dla obecnych mieszkańców Warszawy dar i jednocześnie zadanie.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami o Powstaniu Warszawskim, które przygotowaliśmy na przestrzeni ostatnich lat.
Powstańcy o Warszawie, cenie wolności i o Janie Pawle II
Wanda Traczyk-Stawska pseud. Pączek i Anna Przedpełska-Trzeciakowska pseud. Grodzka – uczestniczki Powstania Warszawskiego, opowiedziały o przebiegu powstania, o znaczeniu Warszawy w ich życiu, o godności ludzkiej, o cenie wolności i o znaczeniu solidarności, a także o roli Jana Pawła II w powojennych przemianach w Polsce i Europie. Fragmenty rozmowy, która została przeprowadzona w ramach uczczenia 76. rocznicy wybuchu zrywu zbrojnego w stolicy w sierpniu 1944.
Filmy są dostępne na naszym kanale Youtube.
Publikacja – „Wolność nie została jeszcze stracona. Jan Paweł II o Powstaniu Warszawskim 1944”
Trzon książki stanowią wypowiedzi papieża dotyczące Powstania, wybór relacji uczestników walk oraz relacje świadków mordów na cywilnych mieszkańcach Warszawy i barbarzyńskiego niszczenia miasta. Wykorzystano fragmenty świadectw zebranych w „Zapisach terroru. Warszawa” przygotwanym przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego czy z książki Normana Daviesa „Powstanie ‘44”.
Wystawa wirtualna – „Wolność nie została jeszcze stracona. Jan Paweł II o Powstaniu Warszawskim 1944”
Wystawa dostępna jest na platformie Google Art&Culture (w wersji polskiej i angielskiej). Fotografie z okresu walk zbrojnych i gehenny ludności cywilnej pochodzą ze zbiorów Imperial War Muzeum, Franklin D. Roosevelt Library, Muzeum Politechniki Warszawskiej, Biblioteki Narodowej / Polona.pl, Wikimedia Commons, Narodowego Archiwum Cyfrowego. Teksty towarzyszące fotografiom to zeznania bezpośrednich świadków walk i terroru stosowanego wobec ludności cywilnej.
Publikacja – Jan Paweł II o Powstaniu Warszawskim na portalu jp2online.pl
Podczas drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 r. Jan Paweł II mówił na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie: „W 1944 roku stolica Polski została zamieniona w wielką ruinę. Wciągu lat powojennych ta sama Warszawa została odbudowana tak, jak widzimy ją dzisiaj: — zwłaszcza tu, z tego miejsca — dawna i nowoczesna zarazem. Czy to nie jest jeszcze jedno zwycięstwo moralne Narodu?”
W homiliach Jana Pawła II z pielgrzymek do ojczyzny oraz innych przemówieniach można znaleźć liczne nawiązania do Powstania Warszawskiego. W publikacji zostały zebrane wszystkie nagrania audio homilii i przemówień papieża dotyczących wydarzeń z sierpnia – października 1944 roku.