Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Karola Wojtyły – Jana Pawła II – Dzieła literackie i teatralne

4 kwietnia, podczas uroczystej konferencji prasowej oraz panelu dyskusyjnego na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się prezentacja wyjątkowej książki pt. Karola Wojtyły – Jana Pawła II – Dzieła literackie i teatralne”. 

„Poezja jest ukojeniem” – pisał dziewiętnastoletni Karol Wojtyła w 1939 roku w sonecie pt. List do przyjaciela. Zafascynowany słowem stworzył w młodzieńczym okresie swojego życia niejeden wiersz oraz dramat, w których ujawnił  głęboką wrażliwość oraz miłość do świata, ludzi a nade wszystko Boga.  Pierwsze wydanie wybranych dzieł ukazało się w 1979 roku nakładem krakowskiego wydawnictwa „Znak”. Na wyraźną prośbę Jana Pawła II był to jednak zbiór wyłącznie tych utworów, które już kiedyś ukazały się drukiem. Opracowaniem koncepcji wydawnictwa zajęli się wówczas  Marek Skwarnicki i Jerzy Turowicz.

Karol Wojtyła – dzieła literackie i teatralne powstały w odpowiedzi na kolejne wydania, które ujawniały spore rozbieżności w treści tych samych utworów. Po śmierci Jana Pawła II, w 2015 roku, kardynał Stanisław Dziwisz powołał Komitet Naukowy Krytycznego Wydania Dzieł Literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II, na którego czele stanął prof. Jacek Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zebrany przez niego zespół badaczy literatury miał za zadanie sięgnąć do rękopisów oraz dotąd niepublikowanych archiwaliów, wyciągnąć je oraz opracować pod kątem krytycznym. Owocem tej wieloletniej pracy jest pierwszy tom dzieł Karola Wojtyły, który obejmuje utwory napisane w latach  1938 – 1946.

Centrum Myśli Jana Pawła II, obok Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, ma zaszczyt realizować tę inicjatywę. Opublikowania książki podjęło się, jak przed czterdziestu laty, Wydawnictwo „Znak.”

Otwarta konferencja prasowa i panel dyskusyjny odbyły się w ramach Targów Wydawców Katolickich.

 

Fot. Paweł Żulewski / KAI

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.