Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża

 

 

Paweł Zuchniewicz

WUJEK KAROL.
KAPŁAŃSKIE LATA PAPIEŻA

Premiera książki 22 lutego 2007 roku.


 

Od prawie dwóch lat toczy się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Przesłuchuje się świadków jego życia, bada pisma, które wyszły spod jego pióra, zbiera się dokumentację opisującą życiową drogę prawdopodobnie największego Polaka w historii.

Gdy w Rzymie otwierano oficjalnie proces beatyfikacyjny Papieża, w Polsce ukazał się pierwszy tom jego beletryzowanej biografii: „Lolek. Młode lata Papieża.” Obecnie, kiedy dobiega końca pierwszy etap procesu rzymskiego, ukazuje się jej tom drugi: „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża”. Paweł Zuchniewicz, autor licznych pozycji poświęconych życiu Papieża z Polski (m.in. „Cuda Jana Pawła II”, „Nasz Papież”) postanowił pokazać życie przyszłego kandydata na ołtarze w powieściowym zbliżeniu.

Opierając się na wspomnieniach świadków życia Karola Wojtyły oraz na dokumentach z epoki autor przenosi czytelnika w świat, w którym żył przyszły Papież. „Lolek” obejmuje okres od narodzenia Karola Wojtyły w 1920 roku do jego święceń kapłańskich w roku 1946. „Wujek Karol” to z kolei zapis wydarzeń, które przygotowały przyszłego Papieża do przyjęcia godności biskupiej. Autor pracuje nad dalszym ciągiem cyklu.

"Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża"

Jest rok 1946. Przyszły Papież, świeżo po święceniach kapłańskich wyjeżdża do Rzymu. Opuszcza Polskę, w której swą władzę umacnia komunizm i przypatruje się zniszczonej wojną Europie. W tym samym niemal czasie do Polski zostaje przywieziony Rudolf Höss, pierwszy komendant obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Na wykonanie wyroku śmierci czeka w Wadowicach – rodzinnym mieście Karola Wojtyły. Tu także przystępuje do spowiedzi i komunii św. Udziela mu jej ksiądz pracujący w Łagiewnikach, gdzie pół wieku później Jan Paweł II konsekruje sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Przez te dwa miejsca – Wadowice i Łagiewniki – w tajemniczy sposób splatają się losy wielkiego prześladowcy człowieka i wielkiego obrońcy jego praw człowieka.

"Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża" – to beletryzowany zapis okresu, który przygotował przyszłego Papieża do przyjęcia godności biskupiej. Akcja książki rozgrywa się na tle narastającego stalinowskiego terroru, śmierci kardynała Sapiehy, aresztowania Prymasa Wyszyńskiego i przełomu roku 1956. "Wujek Karol" jest kontynuacją cyklu zapoczątkowanego przez książkę "Lolek. Młode lata Papieża" (2005). Opowiadania oparte są na dokumentach z epoki, relacjach naocznych świadków i wspomnieniach samego Jana Pawła II.

Paweł Zuchniewicz jest autorem licznych publikacji o Janie Pawle II, dziennikarzem radiowym i prasowym, który obsługiwał szereg ważnych wydarzeń z udziałem Papieża z Polski (m.in. Światowe Dni Młodzieży, Światowe Dni Rodzin, pielgrzymki do Polski, do Ziemi Świetej i Fatimy). Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa UW oraz Instytutu Studiów nad Rodzina przy ATK (obecnie UKSW).

Więcej o autorze na: www.pawelzuchniewicz.pl.

Książka Pawła Zuchniewicza "Cuda Jana Pawła II" zajęła:

I miejsce na liście bestsellerów 2006r.
wg Rzeczpospolitej z dn. 3-4 lutego 2007 (literatura faktu)

135 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.