Wszystkich Świętych

Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych zapraszamy do obejrzenia filmu, który jest próbą odpowiedzi na pytanie, czym jest świętość. Oprócz licznych wspomnień o świętych (m.in. Edycie Stein, Ojcu Pio), w filmie usłyszymy refleksje abp. Józefa Życińskiego, bp. Antoniego Długosza oraz ks. Adama Bonieckiego.


 

ZOBACZ FILM

Głównym projektem Mediateki, z której film pochodzi, jest nagrywanie filmowych wywiadów z osobami, które osobiście znały Karola Wojtyłę, a później Jana Pawła II. W pierwszej fazie projektu skoncentrowaliśmy się m.in. na rozmowach z byłymi studentami KUL-u oraz przyjaciółmi Papieża ze „Środowiska” – towarzyszami wypraw kajakowych i górskich z lat 1955-1978. Chcemy zachować ich pamięć: wspomnienia spotkań z Karolem Wojtyłą oraz obraz człowieka i księdza, jakim był w tamtym czasie. Wywiady ukazują również, jak bardzo kontakty z Karolem Wojtyłą oddziałały na całe późniejsze życie naszych rozmówców; są również unikalnym źródłem wiedzy na temat historii i sytuacji w Polsce w drugiej połowie XX wieku.
 
Od maja 2007 roku nagraliśmy blisko 350 wywiadów (w tym kilkanaście na wyspie Mauritius, którą Papież odwiedził w 1989 roku, i w Watykanie – z najbliższymi współpracownikami). Rozmawialiśmy z ludźmi sztuki, członkami Episkopatu, pracownikami kurii i organizatorami pielgrzymek papieskich do ojczyzny, dyplomatami, dziennikarzami z Volo Papale.
 

Dodano: