Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wstęp do nauki społecznej Kościoła – o. Maciej Zięba OP [23.05.2016 r.]

Zapraszamy do udziału w otwartym wykładzie o. Macieja Zięby OP.

Wstęp do nauki społecznej Kościoła

który rozpoczyna cykl spotkań, pod wspólnym tytułem MORALNY KAPITALIZM. W kolejnych wykładach uczestniczyć będą równie znakomici goście prof. Jens Lowitzch, oraz prof. Reuven Brenner.

Katolicka nauka społeczna budzi mieszane uczucia. Jedni uważają ją za wiedzę niepraktyczną czy wręcz oderwaną od rzeczywistości. Zdaniem innych KNS mówi dużo o godności osoby i dobru wspólnym, ale koniec końców legitymizuje istniejący, głęboko niesprawiedliwy porządek społeczno ekonomiczny. Żadne z tych stanowisk nie jest zgodne z prawdą.

Jakie są rozbieżności między nauką społeczną kościoła a głównymi prądami polityki i ekonomii?

Czy Kościół może zabierać głos w sprawach dotyczących ładu społecznego, polityki i ekonomii?

Czy nauka społeczna Kościoła mówi coś, czego nie  znajdziemy w Piśmie Świętym?

Czy katolik może nie zgadzać się nauką społeczną Kościoła?

Na te i inne pytania odpowie o. Maciej Zięba.

 

Dr Maciej Zięba, dominikanin, jest założycielem i prezesem Instytutu Tertio Millenio. W ciągu ponad 20 lat swojego istnienia ITM stał się jednym z głównych ośrodków popularyzacji nauczania św. Jana Pawła II i katolickiej nauki społecznej w Polsce. Maciej Zięba był generałem polskiej prowincji dominikanów oraz dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Autor licznych książek i monografii poświęconych katolickiej nauce społecznej i pontyfikatowi św. Jana Pawła II, m.in. „Papieże i kapitalizm”, „Niezwykły pontyfikat”, „Ale nam się wydarzyło!”

 

23 maja (poniedziałek) godz. 18.30-20.00,

Centrum Myśli Jana Pawła II, ul Foksal 11, I piętro,

sala kominkowa.

 

Opublikowano 20.05.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.