Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wspominamy zmarłą Wandę Półtawską

Wanda Półtawska zdjęcie z młodości

Odeszła Wanda Półtawska. Nie byłoby takiego pontyfikatu Jana Pawła II bez przyjaźni z Półtawską, nie było takiej Wandy Półtawskiej bez przyjaźni z Karolem Wojtyłą. Wspominamy zmarłą w wieku 102 lat lekarkę, specjalistkę w dziedzinie psychiatrii.

Nasze pełne wdzięczności wspomnienia wędrują dziś ku Wandzie Półtawskiej, jednej z najbliższych krakowskich współpracowniczek Karola Wojtyły, jego przyjaciółce i powierniczce. Nad jej wkład w rozwój polskiej psychiatrii i państwowe odznaczenia wybija się dziś bezgraniczny szacunek Półtawskiej do człowieka. „Kochać człowieka to znaczy kochać jego powołanie” – pisała o swojej relacji z Karolem Wojtyłą. Ratowanie złamanych ludzi uczyniła celem swojego życia. Jej samej nie złamał nawet pobyt w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, gdzie poddawana była przez Niemców okrutnym eksperymentom medycznym.

Po wojnie starała się pomóc odkryć własne człowieczeństwo ludziom, którzy przez pobyt w obozach koncentracyjnych zaczęli wątpić w człowieczeństwo w ogóle. „W tym znerwicowanym świecie XX wieku ukazać Bożą oś integracji. Chyba nie mogę przestać być psychiatrą?”

Jej szerokie spojrzenie wywarło wpływ na kształtowanie się teologii ciała w nauczaniu Jana Pawła II.

„Myślę z wdzięcznością o Bogu, że mnie czyni potrzebną!” – pisała. I tak też właśnie wypełniła swoje powołanie. Requiescat in pace.

Więcej wspomnień o Wandzie Półtawskiej znajduje się na naszym portalu JP2online.pl.

Opublikowano 25.10.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy pokazy filmów oraz podcasty z serii „Słuchając drogi”.
Jak Karol Wojtyła wprowadzał w życie reformy Soboru Watykańskiego II? Przeczytajcie nowy artykuł na naszym portalu JP2online.pl
Włącz się do akcji PoKolędzie JP2! To projekt, którego główną ideą jest spotkanie z drugim człowiekiem, połączone z promowaniem tradycji. Dzięki wspólnemu kolędowaniu umacniamy poczucie solidarności społecznej
Mamy przyjemność podzielić się zapisem wykładu, który odbył się 20 kwietnia 2023 roku przy współpracy Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Laboratorium „Więzi” i Szkołą Główną Handlową w Warszawie

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.