Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wspominamy zmarłą Wandę Półtawską

Wanda Półtawska zdjęcie z młodości

Odeszła Wanda Półtawska. Nie byłoby takiego pontyfikatu Jana Pawła II bez przyjaźni z Półtawską, nie było takiej Wandy Półtawskiej bez przyjaźni z Karolem Wojtyłą. Wspominamy zmarłą w wieku 102 lat lekarkę, specjalistkę w dziedzinie psychiatrii.

Nasze pełne wdzięczności wspomnienia wędrują dziś ku Wandzie Półtawskiej, jednej z najbliższych krakowskich współpracowniczek Karola Wojtyły, jego przyjaciółce i powierniczce. Nad jej wkład w rozwój polskiej psychiatrii i państwowe odznaczenia wybija się dziś bezgraniczny szacunek Półtawskiej do człowieka. „Kochać człowieka to znaczy kochać jego powołanie” – pisała o swojej relacji z Karolem Wojtyłą. Ratowanie złamanych ludzi uczyniła celem swojego życia. Jej samej nie złamał nawet pobyt w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, gdzie poddawana była przez Niemców okrutnym eksperymentom medycznym.

Po wojnie starała się pomóc odkryć własne człowieczeństwo ludziom, którzy przez pobyt w obozach koncentracyjnych zaczęli wątpić w człowieczeństwo w ogóle. „W tym znerwicowanym świecie XX wieku ukazać Bożą oś integracji. Chyba nie mogę przestać być psychiatrą?”

Jej szerokie spojrzenie wywarło wpływ na kształtowanie się teologii ciała w nauczaniu Jana Pawła II.

„Myślę z wdzięcznością o Bogu, że mnie czyni potrzebną!” – pisała. I tak też właśnie wypełniła swoje powołanie. Requiescat in pace.

Więcej wspomnień o Wandzie Półtawskiej znajduje się na naszym portalu JP2online.pl.

Opublikowano 25.10.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.