Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wróciliśmy ze Szkoły Letniej

W dniach 12-21.07.2010 roku odbyła się pierwsza w tym roku Papieska Szkoła Letnia. Tym razem ze stypendystami z gimnazjów i liceów pojechaliśmy do Myczkowa w Bieszczadach. Podczas warsztatów i wędrówek górskich szukaliśmy inspiracji do mądrego przeżywania swojej młodości i jak najlepszego wykorzystywania swoich talentów.


 

Zajęcia prowadzili starsi stypedysci – wolontariusze, dzieląc się swoim doświadczeniem pracy dla innych. Teksty Jana Pawła II prowadziły nas do takich tematów jak:

– "Być czy mieć";

– "Żyjcie w sposób twórczy";

– "Człowiek został stworzony dla szczęścia";

– "Macie budować świat";

– "Bądźcie solidarni! Trzeba budować mosty";

– "Wierność sobie i ideałom";

– "Teologia ciała dla początkujących".

 

Warsztaty etnograficzne pozwoliły nam poznać burzliwą i często tragiczną historię bieszczaddzkiego pogranicza kultur i religii od czasów średniowiecza, przez zabory, wojny światowe, komunizm, aż po dzieje najnowsze. Najbardziej poruszające było spotkanie z najstarszymi mieszkańcami miejscowości Terka, którzy opowiadali o niszczycielskiej sile akcji "Wisła".

 

Podczas Szkoły Letniej zwiedzaliśmy także perłę renesansu – zamek w Krasiczynie, XVIII-wieczną drewnianą cerkiew greko-katolicką w Równi oraz największą w Polsce zaporę typu ciężkiego w Solinie wraz ze znajdującą się w niej elektrownią szczytowo-pompową.

 

Ciężka praca na zajęciach nagrodzona była pięknymi widokami połonin i kąpielą w jeziorze Solińskim.

 

 

 

 

Dyskusja w grupie

 

 

 

 

Udało się! Jesteśmy na szczycie :)

 

 

 

Ślady dawnych czasów

Opublikowano 27.07.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.