Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wracamy z DKF-em

Pamiętacie świetne pokazy filmowe moderowane przez Marka Horodniczego? Drugi sezon zmagań z filmem wartościowym rozpoczynamy od dzieła Christiana Mungiu i filmu „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”.

Miniony sezon Dyskusyjnego Klubu Filmowego (DKF) na 1Piętrze Centrum Myśli Jana Pawła II upłynął pod znakiem kina najwyższej próby. Zaprezentowaliśmy subiektywny przegląd dzieł, które mogłyby być kandydatami do uzupełnienia tzw. watykańskiej listy opublikowanej na 100-lecie kina. Na 1Piętrze pojawiły się zatem filmy sprzed 1994 roku, ale także obrazy nowe, z powodzeniem wpisujące się w podział na dzieła o szczególnych wartościach artystycznych, religijnych i moralnych. Nasza propozycja spotkała się z ciepłym przyjęciem uczestników, dlatego postanowiliśmy dalej zmagać się z filmami wartościowymi.

Tym razem myślą porządkującą przegląd będzie kino podejmujące wątki społeczne. Nie chodzi jednak o ideologiczne zaangażowanie, do którego często próbuje się redukować wybitne wypowiedzi artystyczne tego typu. Chodzi raczej o taki namysł nad współczesnością, który za pośrednictwem filmu próbuje odpowiadać na najgłębsze i najbardziej palące problemy współczesnego życia społecznego. Chcemy oglądać i dyskutować o filmach tworzonych przez wizjonerów, niezależnie od wrażliwości, jaką

reprezentują. Najważniejsza jest dla nas tym razem trafność diagnoz społecznych, oryginalność podejmowanych problemów i last but not least wartość artystyczna.

NAJBLIŻSZY POKAZ:

Data: 22 listopada
Godz.: 18.30
Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, Warszawa, lok. 30

Obejrzymy: „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Christian Mungiu (2007)

 

Historia przedstawiona w filmie jest prawdziwa, została opowiedziana reżyserowi przez jego starego znajomego. Film był oficjalnym kandydatem Rumunii do Oscara w 2008 roku w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.

Obraz zdobył ZŁOTĄ PALMĘ w 2007 roku oraz 11 innych nagród, a także nominacji!

Wstęp wolny!

 

Opublikowano 19.11.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.