Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

WOLNOŚĆ RELIGIJNA DLA KAŻDEGO – LORD DAVID ALTON

5 października, Centrum Myśli Jana Pawła II zainaugurowało tegoroczną odsłonę JP2 Memorial Lectures, cyklu prestiżowych wykładów, goszcząc lorda Davida Altona, który podjął temat wolności wyznania w świetle prześladowań religijnych XXI wieku.

Potrzebujemy partnerów, którzy będą odgrywać swoją rolę w przeciwstawieniu się niesprawiedliwości – z taką intencją odwiedził Polskę zaproszony gość. Lord David Alton w poruszanej debacie dotknął problemu nieustannego, codziennego naruszania zagwarantowanego w 18. artykule Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka prawa do wolności religii lub przekonań, który powstał jako odpowiedź na zgliszcza pozostawione przez Holocaust. Do dyskusji Centrum Myśli Jana Pawła II zaprosiło także: Monikę Gabrielę Bartoszewicz, Dariusza Rosiaka i Dawida Wildsteina, którzy wspólnie z brytyjskim politykiem szukali odpowiedzi na pytanie o charakter prześladowań religijnych w XXI wieku.

Podczas wykładu lord Alton przedstawił obszary, w których współcześnie łamane są prawa człowieka do wolności religii. Opowiedział o współczesnych ludobójstwach na tle religijnym, m.in. o prześladowanych i mordowanych chrześcijanach, jazydach i muzułmanach w północnej Afryce oraz o narastających ekstremizmach w Europie.

Zaznaczył, że nauka wspólnego życia w szacunku i tolerancji – niezależnie od tego, czy jesteśmy religijni, czy nie – jest jednym z największych wyzwań naszych czasów, a uczeni, media i politycy muszą wykazywać daleko bardziej idącą wrażliwość i lepiej określać priorytety. […]. Mówił, że Europa mimo swoich wad jest miejscem, w którym dzieci nie podlegają chłoście, nie ma egzekucji homoseksualistów, kobiety nie są kamieniowane za niezakrywanie twarzy, kościoły nie płoną […]. My, którzy korzystamy z wolności religijnej musimy pracować dla upowszechnienia tych wolności dla wszystkich.

Przytoczone przez Davida Altona słowa Jana Pawła II o tym, że podstawowe prawo do wolności religii i sumienia jest kamieniem węgielnym praw człowieka i fundamentem wolnego społeczeństwa, wydają się szczególnie wybrzmiewać aktualnie, w tygodniu modlitwy za uchodźców.

Lord David Alton – brytyjski polityk, długoletni członek Izby Lordów, obecnie z dożywotnim prawem zasiadania w Izbie jako Baron Alton of Liverpool. Obrońca praw człowieka, twórca Jubilee Campaign – organizacji broniącej praw człowieka w brytyjskim parlamencie i na forum międzynarodowym, współzałożyciel organizacji charytatywnej Chance for Childhood. Inicjator szeregu kampanii przeciwstawiającej się niesprawiedliwości społecznej, w tym, między innymi, pod hasłami: koniec z dziecięcą prostytucją, czy koniec ofiar z dzieci. Autor książki „Signs of Contradition: People Who Changed Our World, w której jeden z rozdziałów poświęcił Janowi Pawłowi II.

JP2 Memorial Lectures 2016 – JP2 Memorial Lectures 2016 – cykl prestiżowych wykładów poświęconych zagadnieniom z zakresu nauczania Jana Pawła II. Celem spotkań jest refleksja nad kondycją człowieka, wskazanie współczesnych problemów i zagrożeń, oraz ukazanie chrześcijańskiej wizji Europy.

Pełny tekst wykładu

Nagranie w języku angielskim

Zapis audiowizualny z polskim tłumaczeniem

Opublikowano 12.10.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.