Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Włoskie wspomnienia kard. Dziwisza o JP2

 Wspomnienia kard. Dziwisza ukażą się we Włoszech


Wspomnienia kard. Stanisława Dziwisz przygotowuje do druku włoski watykanista, współautor scenariusza filmów telewizyjnych o Janie Pawle II Gian Franco Svidercoschi. Ujawnił to ich włoski wydawca, koncern „Rizzoli”, ogłaszając w związku z otwarciem międzynarodowych targów książki we Frankfurcie fragmenty dwóch rozdziałów. Książka nosi tytuł Moje życie z Karolem. Jak dowiedział się KAI od samego Svidercoschiego, metropolita krakowski nagrywał po polsku na magnetofon odpowiedzi na przedstawioną mu długą listę bardzo szczegółowych pytań. Pracując nad przetłumaczonymi na włoski odpowiedziami, Svidercoschi wielokrotnie w telefonicznych rozmowach czy podczas osobistych spotkań z kardynałem prosił go jeszcze o jakieś uzupełnienia czy wyjaśnienia. W tym celu włoski dziennikarz wykorzysta też zbliżającą się jego wizytę w Rzymie 24 października, gdy obejmie swój kościół tytularny na Piazza del Popolo. Książka, zatytułowana Moje życie z Karolem, liczy 34 rozdziały. Dziesięć opowiada o czasach krakowskich, dwadzieścia cztery o latach pontyfikatu Jana Pawła II. Svidercoschi nie wie jeszcze, kto będzie jej polskim wydawcą. W udostępnionych prasie fragmentach dwóch rozdziałów mowa jest m.in. o zamknięciu trumny ze zwłokami Papieża. „To był ostatni raz, gdy widziałem jego twarz… Oczywiście, miałem ją zobaczyć jeszcze tysiące razy, o każdej godzinie, każdego dnia. Zobaczyć oczyma wiary. I naturalnie zobaczyłbym ją oczyma serca, pamięci. Tak jak miałem odczuwać jego obecność, choć w inny sposób od tego, do którego przywykłem. To był jednak ostatni raz, gdy widziałem jego twarz, by tak rzec, fizycznie. Po ludzku. Ostatni raz widziałem tego, który był dla mnie ojcem i nauczycielem. Ostatni raz widziałem jego ciało, jego ręce, a przede wszystkim jego oblicze. A oblicze przypominało mi jego spojrzenie, ponieważ pierwszym, co uderzało, było jego spojrzenie. Dlatego chciałem, aby ta chwila nigdy się nie skończyła. Robiłem wszystko powoli, aby przeciągnąć czas, w nieskończoność”.

ml

(cytat za: „Wiadomości KAI” nr 41 (758), niedziela 15.10.2006.)

 

Opublikowano 13.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.