Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wizyta Amerykanów

W czwartek, 27 maja, Centrum Myśli Jana Pawła II gościło przedstawicieli środowiska naukowego ze Stanów Zjednoczonych – z Georgetown University oraz z American-Jewish-Polish Academy. To międzypokoleniowe spotkanie ludzi różnych wyznań, w tym żydów i katolików, miało na celu zaprezentowanie roli Jana Pawła II, jaką odegrał w dialogu chrześcijańsko-żydowskim.

 
Dział Badawczo-Edukacyjny przygotował we współpracy z Ambasadą Polską w Waszyngtonie program spotkania, które poprowadził znany dziennikarz i publicysta – red. Marek Zając (sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej utworzonej przy Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau).

Amerykańscy profesorowie, doktoranci oraz grupa polskich i amerykańskich studentów, w tym uczestników seminariów akademickich „Logos Zaangażowany”, z uwagą przysłuchiwała się poruszanym zagadnieniom. Po przedstawieniu najważniejszych kwestii dialogu, na tle stosunków międzynarodowych, nastąpiła ożywiona dyskusja. Wspólne korzenie wiary, zadanie ochrony pamięci o Holocauście, potrzeba i konieczność dialogu – oto główne wątki debaty. W dyskusji powoływano się na takie dokumenty kościelne, jak: soborowa deklaracja Nostra aetate, papieska encyklika Redemptor hominis, przemówienia Jana Pawła II w Synagodze w Rzymie z 1986 roku i w Yad Vashem, które zresztą porównano ze słowami Benedykta XVI z jego zeszłorocznej pielgrzymki do Izraela.

Po spotkaniu nadal trwały rozmowy w kuluarach. Amerykańscy goście byli zainteresowani nie tylko nauczaniem Jana Pawła II, ale także jego wkładem w transformację ustrojową w Polsce i w krajach Europy Wschodniej.

Po spotkaniu i Amerykanie, i Polacy mieli pewność, że zadanie, które stoi teraz przed współczesnym człowiekiem, to prowadzenie dialogu oparte na pokoju i poszanowaniu wspólnych doświadczeń i przekonań. Ostanie prace Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, w skład której wchodzą przedstawiciele różnych światopoglądów, mogą być, według prowadzącego spotkanie Marka Zająca, dobrym tego przykładem.

Opublikowano 27.05.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.