Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Plakat z napisem "Wielkanoc", na którym umieszczono dzieło Rembrandta "Zmartwychwstanie" oraz fragment Orędzia Wielkanocnego Jana Pawła II z 1979 roku.

W okresie, gdy wielu z nas rozmyśla nad przechodzeniem ze śmierci do życia,
pragniemy złożyć życzenia spokojnych, pełnych nadziei Świąt Wielkiej Nocy.
Niech nadchodzące dni będą czasem odpoczynku, refleksji i odnalezionej radości.

Zespół Centrum Myśli Jana Pawła II

 

_______

Na kartce przedstawiony został fragment obrazu pędzla Rembrandta, powstały w latach 1636-39, znajdujący się obecnie w zbiorach monachijskiego Alte Pinakothek.

Tematem obrazu jest Zmartwychwstanie Chrystusa, ujęte jednak w nietypowy sposób. Na pierwszym planie widzimy Anioła w pełnej świetlistości, który unosi wieko grobu chrystusowego. Grób wbrew tradycji ikonograficznej nie jest pusty – wyobraża postać zmartwychwstającego Chrystusa, co więcej Chrystusa nie jako herosa o apollińskiej budowie, a postać umęczonego człowieka, z oddaniem pełnej kruchości ludzkiego ciała. Całej scenie przygląda się rozedrgany tłum, ukazujący emocje zawarte w ciele i psychice jednocześnie.

Tegoroczny wybór przedstawienia nawiązuje do trudnej sytuacji wojny na Ukrainie, wyobrażony na obrazie rozemocjonowany tłum daje odbiorcy możliwość wpisania się ze swoimi emocjami, uświadomienia własnych przeżyć oraz ich „oswojenia”.  Niezwykła światłość bijąca od anioła jest z kolei symbolem niegasnącej nadziei, przełamania lęku oraz wiary w drugiego człowieka.

W warstwie tekstowej zaprezentowany został cytat z Orędzia Wielkanocnego Jana Pawła II z 1979r., odnoszący się zarówno do ważnych dla Centrum wartości – wspólnoty i pokoju, jak również niosący nadzieję w tym trudnym czasie.

Opublikowano 14.04.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Prawa człowieka powinny być nie tylko gwarantowane przez państwo, ale wynikać z potrzeby każdego z nas. A co w sytuacji, kiedy w społeczeństwie zabraknie dojrzałości i kompetencji moralnych?
O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.