Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

W okresie, gdy wielu z nas rozmyśla nad przechodzeniem ze śmierci do życia,
pragniemy złożyć życzenia spokojnych, pełnych nadziei Świąt Wielkiej Nocy.
Niech nadchodzące dni będą czasem odpoczynku, refleksji i odnalezionej radości.

Zespół Centrum Myśli Jana Pawła II

 

_______

Na kartce przedstawiony został fragment obrazu pędzla Rembrandta, powstały w latach 1636-39, znajdujący się obecnie w zbiorach monachijskiego Alte Pinakothek.

Tematem obrazu jest Zmartwychwstanie Chrystusa, ujęte jednak w nietypowy sposób. Na pierwszym planie widzimy Anioła w pełnej świetlistości, który unosi wieko grobu chrystusowego. Grób wbrew tradycji ikonograficznej nie jest pusty – wyobraża postać zmartwychwstającego Chrystusa, co więcej Chrystusa nie jako herosa o apollińskiej budowie, a postać umęczonego człowieka, z oddaniem pełnej kruchości ludzkiego ciała. Całej scenie przygląda się rozedrgany tłum, ukazujący emocje zawarte w ciele i psychice jednocześnie.

Tegoroczny wybór przedstawienia nawiązuje do trudnej sytuacji wojny na Ukrainie, wyobrażony na obrazie rozemocjonowany tłum daje odbiorcy możliwość wpisania się ze swoimi emocjami, uświadomienia własnych przeżyć oraz ich „oswojenia”.  Niezwykła światłość bijąca od anioła jest z kolei symbolem niegasnącej nadziei, przełamania lęku oraz wiary w drugiego człowieka.

W warstwie tekstowej zaprezentowany został cytat z Orędzia Wielkanocnego Jana Pawła II z 1979r., odnoszący się zarówno do ważnych dla Centrum wartości – wspólnoty i pokoju, jak również niosący nadzieję w tym trudnym czasie.

Opublikowano 14.04.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 5 czerwca odbędzie się zamknięta debata ekspercka poświęcona rozumieniu sprawczości politycznej.
Wykorzystajcie nadchodzący czas na zapoznanie się z kryteriami przyznawania stypendiów. W tym miesiącu zapraszamy także na koncert naszego Chóru, wykłady oraz Dzień Stypendysty.
Poznawaj kino na leżakach i z międzykulturowej perspektywy! To unikalny w warszawskiej przestrzeni projekt integracji międzykulturowej poprzez sztukę filmową.
Festiwal Muzyka Pokoju Muzyka Wiary to przestrzeń dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii. Obejmuje on koncerty i spotkania poświęcone wielokulturowości, tolerancji i wolności.