Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Plakat z napisem "Wielkanoc", na którym umieszczono dzieło Rembrandta "Zmartwychwstanie" oraz fragment Orędzia Wielkanocnego Jana Pawła II z 1979 roku.

W okresie, gdy wielu z nas rozmyśla nad przechodzeniem ze śmierci do życia,
pragniemy złożyć życzenia spokojnych, pełnych nadziei Świąt Wielkiej Nocy.
Niech nadchodzące dni będą czasem odpoczynku, refleksji i odnalezionej radości.

Zespół Centrum Myśli Jana Pawła II

 

_______

Na kartce przedstawiony został fragment obrazu pędzla Rembrandta, powstały w latach 1636-39, znajdujący się obecnie w zbiorach monachijskiego Alte Pinakothek.

Tematem obrazu jest Zmartwychwstanie Chrystusa, ujęte jednak w nietypowy sposób. Na pierwszym planie widzimy Anioła w pełnej świetlistości, który unosi wieko grobu chrystusowego. Grób wbrew tradycji ikonograficznej nie jest pusty – wyobraża postać zmartwychwstającego Chrystusa, co więcej Chrystusa nie jako herosa o apollińskiej budowie, a postać umęczonego człowieka, z oddaniem pełnej kruchości ludzkiego ciała. Całej scenie przygląda się rozedrgany tłum, ukazujący emocje zawarte w ciele i psychice jednocześnie.

Tegoroczny wybór przedstawienia nawiązuje do trudnej sytuacji wojny na Ukrainie, wyobrażony na obrazie rozemocjonowany tłum daje odbiorcy możliwość wpisania się ze swoimi emocjami, uświadomienia własnych przeżyć oraz ich „oswojenia”.  Niezwykła światłość bijąca od anioła jest z kolei symbolem niegasnącej nadziei, przełamania lęku oraz wiary w drugiego człowieka.

W warstwie tekstowej zaprezentowany został cytat z Orędzia Wielkanocnego Jana Pawła II z 1979r., odnoszący się zarówno do ważnych dla Centrum wartości – wspólnoty i pokoju, jak również niosący nadzieję w tym trudnym czasie.

Opublikowano 14.04.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.