„WIARA I ROZUM” prof. Vittorio Possenti

Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład światowej sławy filozofa profesora Vittorio Possentiego „Wiara i rozum”. Wykład odbędzie w ramach cyklu „JP2 Memorial Lecture”, otwierającego tegoroczną edycję programu akademickiego Karol Wojtyła Fellowship. 30 pażdziernika 2014 r., godz.18:00, Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11. Wstęp wolny. 

Wiara i rozum to nie tylko, używając metafory Jana Pawła II z ogłoszonej w 1999 roku encykliki Fides et ratio „dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”, ale również pojęcia pozostające w odwiecznym i nierozerwalnym związku. Lekceważenie i negowanie wiary prowadziło na przestrzeni dziejów do swoistego ubóstwienia rozumu oraz jego skrajnej ideologizacji, szkodzącej rozwojowi człowieka i niszczącej wiele społeczeństw. Z kolei amputowanie rozumu przynosi zawsze krzywdę wierze i religii, zastępując naturalne dla ludzkości poszukiwanie tego, co nadprzyrodzone formami zabobonnego fanatyzmu. Współczesny świat, rozdarty pomiędzy radykalnym laicyzmem i agresywnym fundamentalizmem potrzebuje jak nigdy dotąd harmonijnego, twórczego i nieantagonistycznego połączenia fides i ratio.
Badanie relacji pomiędzy wiarą i rozumem znajduje się w centrum nauczania ostatnich papieży, szczególnie Jana Pawła II i Benedykta XVI. Z papieskiej refleksji nad tymi dwoma bogatymi rzeczywistościami wyrastać będą główne wątki wykładu prof. Vittoria Possentiego, znanego filozofa z Uniwersytetu Ca’ Foscari w Wenecji, autora wielu publikacji z dziedziny historii idei, etyki i ontologii, a autora m. in. jednego z ostatnich wywiadów z kardynałem Karolem Wojtyłą przeprowadzonych latem 1978 roku, tuż przed rozpoczęciem pontyfikatu papieża Polaka.

 

 

Possenti


Vittorio Possenti
(ur. 1938) profesor w Katedrze Filozofii Polityki na Uniwersytecie w Wenecji.  Członek Narodowego Komitetu Bioetyki, Papieskiej Akademii Nauk Społecznych i Papieskiej Akademii Św. Tomasza z Akwinu. Zajmuje się filozofią moralną i metafizyką. Autor ponad 25 książek, z których po polsku ukazały się m.in.  „Filozofia i wiara” (WAM 2004), „Religia i życie publiczne”(PAX 2005), „Trzecie żeglowanie: filozofia bytu a przyszłość metafizyki”(PTTA 2006).

Prof. Possenti sformułował 30 pytań dotyczących doktryny społecznej Kościoła katolickiego, które skierował do kardynała Karola Wojtyły krótko przed konklawe w 1978 roku. Pisemne odpowiedzi, udzielone przez przyszłego papieża po polsku, przez ponad dwadzieścia lat były zamknięte w archiwach. W roku 2007 roku ukazała się – wydana przez Centrum Myśli Jana Pawła II – książeczka „Rewolucja ducha” będąca opracowanym naukowo zapisem tego wywiadu. 

Opublikowano 19.10.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.