Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Państwo wyznaniowe, państwo antywyznaniowe… Wierzący w państwie świeckim.

8 października 2015, godz. 12.00
transmisja live:
www.dziedziniecdialogu.pl

www.facebook.com/Centrum.Mysli.Jana.Pawla.II


Debata: Państwo wyznaniowe, państwo antywyznaniowe… Wierzący w państwie świeckim. 

Główne zagadnienia:

 Jakie są granice świeckiego państwa i autonomii wspólnot religijnych? To pytanie staje się szczególnie ważne w obliczu tego, co wydaje się nowym zderzeniem cywilizacji. Czy postulat świeckiego państwa oznacza izolację wspólnot religijnych w niektórych obszarach życia publicznego? Czy wspólnoty takie mogą uczestniczyć w procesie stanowienia prawa? Czy mogą liczyć na finansowe wspieranie ich działalności przez państwo? Jaki powinien być stosunek świeckich instytucji państwowych do religijnych tradycji i przekonań społeczeństw? Pytania te określają pole ważnego obecnie społecznego sporu.

 

Zaproszeni prelegenci:

 

  • Prof. Zbigniew Mikołejko – filozof i historyk religii, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk
  • Prof. John Milbank – przedstawiciel  radykalnej ortodoksji, teolog anglikański, filozof, wykłada na University of Nottingham.
  • Prof. Andrzej Rzeplińskipolski prawnik, prezes Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej
  • Prof. Jadwiga Staniszkis – polska  socjolożka, autorka m. in. „Antropologia władzy. Między Traktatem Lizbońskim a kryzysem”.
  • Dr Michał Łuczewski – socjolog, zastępca dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego
  •  Prowadzący: Bogusław Chrabota – „Rzeczpospolita”  oraz Dominika Wielowieyska – „Gazeta  Wyborcza” . 

  

 

 

Opublikowano 24.03.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.