Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Czy artysta ma swojego Pana? Granice wolności w sztuce.

7 października 2015, godz. 17.00
transmisja live:
www.dziedziniecdialogu.pl
www.facebook.com/Centrum.Mysli.Jana.Pawla.II

 

Debata: Czy artysta ma swojego Pana? Granice wolności w sztuce. 

Główne zagadnienia:

Jakie są granice wolności artystycznej? Absolut? Bluźnierstwo? A może w ogóle nie ma granic? Sztuka jest polem eksperymentalnym przyszłości. Pozwala nam zobaczyć pierwsze symptomy zmiany społecznej. To, co kiedyś istniało tylko w przestrzeni galerii, dziś jest kulturą masową, naszą kulturą. Co mówi nam o współczesnym świecie fakt, że obok sztuki krytycznej, dokonującej kolejnych transgresji, rozwija się sztuka, która traktuje sacrum z coraz większą powagą, a artyści coraz częściej uprawiają sztukę służącą wspólnotom? Czy sztuka przestaje być dla sztuki, a staje się sztuką dla wartości? Czy wolność artystyczna odnajduje swoją granicę w odpowiedzialności?

 

Zaproszeni prelegenci:

  • Swietłana Aleksiejewiczbiałoruska pisarka i dziennikarka. Autorka reportaży poświęconych II wojnie światowej: Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (o żołnierkach Armii Czerwonej) oraz Ostatni świadkowie. 
  • James MacMillan  – szkocki kompozytor i dyrygent, jeden z najsłynniejszych twórców współczesnej muzyki religijnej 
  • Joanna Szczepkowska – aktorka teatralna i telewizyjna, pisarka, były prezes Związku Artystów Scen Polskich
  • Zbigniew Libera – polski artysta plastyk, autor instalacji, fotografik, performer, twórca projektu „Lego. Obóz koncentracyjny”. (TBC)
  • prof. Krzysztof Koehler – poeta, krytyk literacki oraz eseista, profesor UJ oraz UKSW, były dyrektor TVP Kultur

 Prowadzący: Jerzy Sosnowski, pisarz, redaktor radiowej Trójki i kwartalnika Więź. 

Opublikowano 24.03.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.