Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Czy artysta ma swojego Pana? Granice wolności w sztuce.

7 października 2015, godz. 17.00
transmisja live:
www.dziedziniecdialogu.pl
www.facebook.com/Centrum.Mysli.Jana.Pawla.II

 

Debata: Czy artysta ma swojego Pana? Granice wolności w sztuce. 

Główne zagadnienia:

Jakie są granice wolności artystycznej? Absolut? Bluźnierstwo? A może w ogóle nie ma granic? Sztuka jest polem eksperymentalnym przyszłości. Pozwala nam zobaczyć pierwsze symptomy zmiany społecznej. To, co kiedyś istniało tylko w przestrzeni galerii, dziś jest kulturą masową, naszą kulturą. Co mówi nam o współczesnym świecie fakt, że obok sztuki krytycznej, dokonującej kolejnych transgresji, rozwija się sztuka, która traktuje sacrum z coraz większą powagą, a artyści coraz częściej uprawiają sztukę służącą wspólnotom? Czy sztuka przestaje być dla sztuki, a staje się sztuką dla wartości? Czy wolność artystyczna odnajduje swoją granicę w odpowiedzialności?

 

Zaproszeni prelegenci:

  • Swietłana Aleksiejewiczbiałoruska pisarka i dziennikarka. Autorka reportaży poświęconych II wojnie światowej: Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (o żołnierkach Armii Czerwonej) oraz Ostatni świadkowie. 
  • James MacMillan  – szkocki kompozytor i dyrygent, jeden z najsłynniejszych twórców współczesnej muzyki religijnej 
  • Joanna Szczepkowska – aktorka teatralna i telewizyjna, pisarka, były prezes Związku Artystów Scen Polskich
  • Zbigniew Libera – polski artysta plastyk, autor instalacji, fotografik, performer, twórca projektu „Lego. Obóz koncentracyjny”. (TBC)
  • prof. Krzysztof Koehler – poeta, krytyk literacki oraz eseista, profesor UJ oraz UKSW, były dyrektor TVP Kultur

 Prowadzący: Jerzy Sosnowski, pisarz, redaktor radiowej Trójki i kwartalnika Więź. 

Opublikowano 24.03.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.