Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Czy artysta ma swojego Pana? Granice wolności w sztuce.

7 października 2015, godz. 17.00
transmisja live:
www.dziedziniecdialogu.pl
www.facebook.com/Centrum.Mysli.Jana.Pawla.II

 

Debata: Czy artysta ma swojego Pana? Granice wolności w sztuce. 

Główne zagadnienia:

Jakie są granice wolności artystycznej? Absolut? Bluźnierstwo? A może w ogóle nie ma granic? Sztuka jest polem eksperymentalnym przyszłości. Pozwala nam zobaczyć pierwsze symptomy zmiany społecznej. To, co kiedyś istniało tylko w przestrzeni galerii, dziś jest kulturą masową, naszą kulturą. Co mówi nam o współczesnym świecie fakt, że obok sztuki krytycznej, dokonującej kolejnych transgresji, rozwija się sztuka, która traktuje sacrum z coraz większą powagą, a artyści coraz częściej uprawiają sztukę służącą wspólnotom? Czy sztuka przestaje być dla sztuki, a staje się sztuką dla wartości? Czy wolność artystyczna odnajduje swoją granicę w odpowiedzialności?

 

Zaproszeni prelegenci:

  • Swietłana Aleksiejewiczbiałoruska pisarka i dziennikarka. Autorka reportaży poświęconych II wojnie światowej: Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (o żołnierkach Armii Czerwonej) oraz Ostatni świadkowie. 
  • James MacMillan  – szkocki kompozytor i dyrygent, jeden z najsłynniejszych twórców współczesnej muzyki religijnej 
  • Joanna Szczepkowska – aktorka teatralna i telewizyjna, pisarka, były prezes Związku Artystów Scen Polskich
  • Zbigniew Libera – polski artysta plastyk, autor instalacji, fotografik, performer, twórca projektu „Lego. Obóz koncentracyjny”. (TBC)
  • prof. Krzysztof Koehler – poeta, krytyk literacki oraz eseista, profesor UJ oraz UKSW, były dyrektor TVP Kultur

 Prowadzący: Jerzy Sosnowski, pisarz, redaktor radiowej Trójki i kwartalnika Więź. 

Opublikowano 24.03.2015

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.