Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Wartości Polaków a dziedzictwo Jana Pawła II

Grafika z napisem "Wartości Polaków a dziedzictwo Jana Pawła II"

W dzisiejszych mediach dużo się mówi o postępującej laicyzacji polskiego społeczeństwa, o tym, że nie potrzebujemy już religii, a nauczanie Jana Pawła II wkrótce przebrzmi bez echa. Czy to prawda? Badania przeprowadzone przez zespół socjologów dla Centrum Myśli Jana Pawła II dowodzą, że nadal żyjemy w obszarze „polskiej triady”: w rodzinie, we wspólnocie narodowej i w Kościele. Te wartości, propagowane przez Papieża, nadal decydują o naszej tożsamości narodowej i wytyczają kierunki naszego myślenia i działania.

Wartości Polaków a dziedzictwo Jana Pawła II, red. T. Żukowski, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2009.

Publikacja (w języku polskim i angielskim) jest zwieńczeniem programu badań społecznych Centrum Myśli Jana Pawła II, zapoczątkowanego pod koniec 2006 roku. Zespół socjologów Centrum, w składzie którego znaleźli się m.in. prof. Krzysztof Koseła (IS UW), dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (IRWiR PAN), dr Tomasz Żukowski (IPS UW), dr Mikołaj Jasiński (IS UW), Paweł Gierech (CMJPII) oraz Agnieszka Dobrzyńska (CMJPII), poszukiwał związków percepcji osoby i nauczania Jana Pawła II ze sferami: tożsamości Polaków, ich wartości życiowych, poglądów na temat ochrony życia i obrazu Kościoła. Książka dokumentuje również wyniki badań dotyczących pamięci Polaków o tym szczególnym pontyfikacie i jego skutkach oraz o wyjątkowym dla naszego społeczeństwa czasie odchodzenia Jana Pawła II.

Z recenzji

Autorzy prezentują różne obszary naszego życia – działania społeczne, nastawienie do demokracji, do Unii Europejskiej – oraz rolę, jaką odgrywa w nich religijność. I to interesuje ich najbardziej: w jakim stopniu wiara religijna jest dziś formatywna? Czy zachowa tę zdolność także jutro? Czy dziedzictwo Jana Pawła II zachowa moc przemawiania do nas? W podsumowaniu autorzy zapewniają, że „nie ma czegoś takiego, jak historyczna konieczność. To, kim będą mieszkańcy naszego kraju, zależy również od ich woli”. Mam nadzieję, że zebrane w tej książce analizy i rozważania pomogą uświadomić nam wyzwania, jakie przed nami stoją, i dokonać wyboru.

dr hab. Mirosława Grabowska

Książka ukazała się 2 czerwca 2009.

W przygotowaniu jest kontynuacja książki, zawierająca dane z dalszych lat trwania programu badań społecznych Centrum. Publikacja planowana jest na kwiecień 2014 roku.

Opublikowano 23/09/2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Początek procesu przebaczenia zawsze należy do ofiar – pisze Sebastian Duda
Dialog
Warto zastanowić się kim i jakim był Stefan Wyszyński? – pyta Monika Maria Brzezińska
W Światowym Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi o nauczaniu Jana Pawła II – pisze dr Bartosz Wieczorek
Artykuł dra Bartosza Wieczorka w ramach projektu „Creatio Continua” poświęcony ekologii

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.