Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Warsztaty styczniowe

„Miłość do ojczyzny” tak brzmiał temat naszych sobotnich warsztatów. Inspiracją do refleksji o patriotyzmie stały się słowa Jana Pawła II skierowane do młodzieży w 1986 roku:
„I tu kierowane do was wezwanie staje się wezwaniem szczególnym. Każdy z was powołany jest do pełnienia konkretnej służby, wszyscy zaś razem powołani jesteście do pracy nad przemianą świata: […]
– przez miłość do ojczyzny i działanie na rzecz postępu całego naszego narodu; […]
– przez dochowywanie wierności waszemu narodowemu dziedzictwu i waszej wspólnocie […]”.
Zastanawialiśmy się, czy jesteśmy my, młodzi ludzie, patriotami i jakie zobowiązania mamy wobec ojczyzny. W jaki sposób przejawia się patriotyzm w dzisiejszych czasach? Chcieliśmy też poznać opinie innych ludzi, dlatego wyruszyliśmy na Krakowskie Przedmieście. Rozmawialiśmy z warszawiakami oraz przyjezdnymi. Dla nich te pytania również nie były łatwe. Według ankietowanych miłość do ojczyzny to wypełnianie obowiązków obywatelskich, praca dla ojczyzny, wierność narodowym wytworom, pamięć o historii, dbałość o narodowe dziedzictwo, a także odpowiedzialność za ekologię, politykę, procesy społeczne.
Nie mamy wątpliwości, że miłość do ojczyzny wyraża się w gestach, ale trzeba pamiętać, że poprzedza je postawa, która wymaga od nas świadomego wyboru.

Drugą część warsztatów przeznaczyliśmy na rozgrzewki teatralne (rozciąganie się, emisję głosu) i tworzenie scenariusza naszego spektaklu. Znamy już bohaterów, teraz zaczynamy tworzyć ich historię.

Do zobaczenia 5 lutego 2011!

Uwaga: W lutym spotkamy się w innym miejscu. O zmianie będziemy informować mailowo i/lub telefonicznie.

[nggallery id=141]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.