Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Warsztaty styczniowe

„Miłość do ojczyzny” tak brzmiał temat naszych sobotnich warsztatów. Inspiracją do refleksji o patriotyzmie stały się słowa Jana Pawła II skierowane do młodzieży w 1986 roku:
„I tu kierowane do was wezwanie staje się wezwaniem szczególnym. Każdy z was powołany jest do pełnienia konkretnej służby, wszyscy zaś razem powołani jesteście do pracy nad przemianą świata: […]
– przez miłość do ojczyzny i działanie na rzecz postępu całego naszego narodu; […]
– przez dochowywanie wierności waszemu narodowemu dziedzictwu i waszej wspólnocie […]”.
Zastanawialiśmy się, czy jesteśmy my, młodzi ludzie, patriotami i jakie zobowiązania mamy wobec ojczyzny. W jaki sposób przejawia się patriotyzm w dzisiejszych czasach? Chcieliśmy też poznać opinie innych ludzi, dlatego wyruszyliśmy na Krakowskie Przedmieście. Rozmawialiśmy z warszawiakami oraz przyjezdnymi. Dla nich te pytania również nie były łatwe. Według ankietowanych miłość do ojczyzny to wypełnianie obowiązków obywatelskich, praca dla ojczyzny, wierność narodowym wytworom, pamięć o historii, dbałość o narodowe dziedzictwo, a także odpowiedzialność za ekologię, politykę, procesy społeczne.
Nie mamy wątpliwości, że miłość do ojczyzny wyraża się w gestach, ale trzeba pamiętać, że poprzedza je postawa, która wymaga od nas świadomego wyboru.

Drugą część warsztatów przeznaczyliśmy na rozgrzewki teatralne (rozciąganie się, emisję głosu) i tworzenie scenariusza naszego spektaklu. Znamy już bohaterów, teraz zaczynamy tworzyć ich historię.

Do zobaczenia 5 lutego 2011!

Uwaga: W lutym spotkamy się w innym miejscu. O zmianie będziemy informować mailowo i/lub telefonicznie.

[nggallery id=141]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.