Warsztaty Śpiewu Liturgicznego w Iwieńcu.

W tym roku po raz czwarty odbyły się w Iwieńcu na Białorusi Międzynarodowe Warsztaty Śpiewu Liturgicznego „Confitebor Tibi”. Ich historia sięga roku 2003, kiedy to po raz pierwszy grupa polskich entuzjastów projektu wyjechała do Iwieńca, aby zarazić białoruskich rówieśników pasją i radością wykonywania wokalnej muzyki liturgicznej.


Przeor iwieńskiego klasztoru franciszkańskiego św. Michała – o. Lech Bachanek ugościł ich niezwykle serdecznie, z wytrwałością pokonując piętrzące się trudności natury organizacyjno-formalnej. Po niezwykłych tygodniowych Warsztatach dla wszystkich było już jasne, że nie można poprzestać na jednej edycji, że to dopiero początek przygody i początek przyjaźni. Rok później w Warsztatach wzięło udział 170, a w 2005 roku – 180 Białorusinów.

Organizacji tegorocznego spotkania w Iwieńcu podjęło się Centrum Myśli Jana Pawła II, które na prośbę pomysłodawców – scholi św. Tomasza z warszawskiego Ursynowa – w całości przejęło projekt. Okazało się, że większość z dotychczasowych polskich uczestników projektu to osoby związane z Chórem Pokolenia JP2, nie może zatem dziwić uznanie zatem Warsztatów za projekt Centrum, które zgłosiło projekt do programu operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja Kultury Polskiej za granicą” i otrzymało środki na jego realizację. Do udziału w spotkaniu zaproszono nie tylko dotychczasowych uczestników, ale i stypendystów oraz nowych członków Chóru Pokolenia JP2. O prowadzenie zajęć poproszeni zostali specjaliści w dziedzinie tworzenia i wykonawstwa muzyki liturgicznej – kompozytorzy, wokaliści, instrumentaliści. Rozbudowana została także formuła Warsztatów – po raz pierwszy uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wybranych przez siebie spośród wielu możliwości dodatkowych zajęciach – śpiewu solowego, śpiewu uwielbienia, gry na perkusji czy gitarze, dyrygowania, pantomimy lub kompozycji z aranżacją. Po raz pierwszy również tak wiele osób wzięło udział w spotkaniu (ok. 240). Uczestnicy przyjeżdżali już nie tylko z miast i miejscowości położonych niedaleko Iwieńca, ale także z bardzo odległych zakątków. Najdłuższą podróż odbyła grupa młodzieży, która wraz z opiekunami dotarła na warsztaty aż spod Uralu.

Wielogodzinne zajęcia odbywały się codziennie, ale jeśli słyszało się narzekanie, to dotyczyło ono jedynie tego, że jeden tydzień to czas zbyt krótki na zrealizowanie wszystkiego, co chcieliby umieć śpiewający. Rzeczywiście, widać było, jak żywo chórzyści biorą udział w prowadzonych dyskusjach, jak chłoną wszelkie uwagi prowadzących, chcąc jak najwięcej zaczerpnąć z ich doświadczenia. Wobec takiego zaangażowania nie sposób było pozostać obojętnym. Tak szczery zapał robił ogromne wrażenie i z pewnością był dla wszystkich polskich uczestników projektu głębokim doświadczeniem duchowym. Doświadczeniem pozwalającym po raz kolejny zdać sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma to, co zdecydowali się robić. Doświadczeniem dosadnie uzmysławiającym oczywistą prawdę o tym, że dając, otrzymuje się nieporównanie więcej.

Zwieńczeniem warsztatów był wieczorny koncert, który ze względu na ogromną ilość tak wykonawców, jak i publiczności musiał odbyć się nie wewnątrz, ale przed Iwienieckim Domem Kultury. Specjalnie na tę okazję powstała pokaźnych rozmiarów scena oraz dekoracja – zaprojektowana i wykonana przez uczestników. Przed licznie zgromadzoną publicznością, wśród której był m.in. miejscowy ksiądz biskup oraz polski konsul na Białorusi, uczestnicy Warsztatów zaprezentowali repertuar opracowany podczas zajęć warsztatowych.

I chociaż tegoroczna edycja spotkań już się skończyła, to zawiązane podczas niej przyjaźnie wcale ku końcowi się nie mają. Wręcz przeciwnie – uczestnicy już umawiają się na kolejne warsztaty!

 

Projekt zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu Operacyjnego
PROMOCJA KULTURY POLSKIEJ ZA GRANICĄ

 

Opublikowano 13.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

NOWY ODCINEK
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Gościnią odcinka jest Agnieszka Lis – lekarz psychiatra i psychoterapeutka.
Praca
Dołącz do naszego zespołu w Dziale Finansowo-Księgowym! Czekamy na Twoje zgłoszenie!
2 stycznia startuje akcja PoKolędzie JP2, podczas której chóry odwiedzają miejsca o ograniczonym dostępie do kultury. Z okazji jubileuszowej 10. edycji odbędzie się także koncert kolęd z wykonaniu uczestników. Zapraszamy także na wspólne kolędowanie na placu Zamkowym po Orszaku Trzech Króli.
Pięknych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia, serca otwartego na spotkania, a także wielu zrealizowanych planów w 2025 roku życzy Zespół Centrum Myśli Jana Pawła II

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.