Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Warsztaty lutowe

Stworzeni do miłości, czyli o „arcydziele na miarę całego życia”

W minioną sobotę (12 lutego) uczestnicy projektu Kuźnia spotkali się w herbaciarni Dzieła Zebrane, by w nastrojowej atmosferze zastanowić się, co dla młodego człowieka oznacza „powołanie do miłości”.

Licealiści czytali utwór Karola Wojtyły Przed sklepem jubilera, dyskutowali o związku między emocjami, decyzją a postawą w miłości oraz poznawali w praktyce, na czym polega odpowiedzialność, z którą nierozerwalnie łączy się miłość. Po lekturze tekstów Jana Pawła II, indywidualnej refleksji nad „projektem własnego życia” i pracy w podgrupach Kuźniowicze weryfikowali teorię, rozmawiając z zaproszonym małżeństwem.

Jednym z owoców ostatniego spotkania uczestników Kuźni jest chęć zgłębienia dramatu Przed sklepem jubilera, którego fragment zamieszczamy.

 

Ciężar tych złotych obrączek
– tak mówił – to nie ciężar metalu,
ale ciężar właściwy człowieka,
każdego z was osobno
i razem obojga.
Ach, ciężar własny człowieka,
ciężar właściwy człowieka!
Czy może być uciążliwszy,
a zarazem bardziej nieuchwytny?
[…]
Oto człowiek! Nie jest przejrzysty
i nie jest monumentalny,
i nie jest prosty,
raczej biedny.
To jeden człowiek – a dwoje,
a czworo, a sto, a milion. –
Pomnóż to wszystko przez siebie
(pomnóż ową wielkość przez słabość),
a otrzymasz iloczyn ludzkości,
iloczyn życia ludzkiego.

Karol Wojtyła, Przed sklepem jubilera. Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat , TUM, Wrocław 2001.

Już teraz zapraszamy na następny warsztat 19 marca!

[nggallery id=76]

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.