Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Warsztaty lutowe

Stworzeni do miłości, czyli o „arcydziele na miarę całego życia”

W minioną sobotę (12 lutego) uczestnicy projektu Kuźnia spotkali się w herbaciarni Dzieła Zebrane, by w nastrojowej atmosferze zastanowić się, co dla młodego człowieka oznacza „powołanie do miłości”.

Licealiści czytali utwór Karola Wojtyły Przed sklepem jubilera, dyskutowali o związku między emocjami, decyzją a postawą w miłości oraz poznawali w praktyce, na czym polega odpowiedzialność, z którą nierozerwalnie łączy się miłość. Po lekturze tekstów Jana Pawła II, indywidualnej refleksji nad „projektem własnego życia” i pracy w podgrupach Kuźniowicze weryfikowali teorię, rozmawiając z zaproszonym małżeństwem.

Jednym z owoców ostatniego spotkania uczestników Kuźni jest chęć zgłębienia dramatu Przed sklepem jubilera, którego fragment zamieszczamy.

 

Ciężar tych złotych obrączek
– tak mówił – to nie ciężar metalu,
ale ciężar właściwy człowieka,
każdego z was osobno
i razem obojga.
Ach, ciężar własny człowieka,
ciężar właściwy człowieka!
Czy może być uciążliwszy,
a zarazem bardziej nieuchwytny?
[…]
Oto człowiek! Nie jest przejrzysty
i nie jest monumentalny,
i nie jest prosty,
raczej biedny.
To jeden człowiek – a dwoje,
a czworo, a sto, a milion. –
Pomnóż to wszystko przez siebie
(pomnóż ową wielkość przez słabość),
a otrzymasz iloczyn ludzkości,
iloczyn życia ludzkiego.

Karol Wojtyła, Przed sklepem jubilera. Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat , TUM, Wrocław 2001.

Już teraz zapraszamy na następny warsztat 19 marca!

[nggallery id=76]

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?
To projekt skierowany do stypendystów, mający na celu ich wzajemną pomoc w nauce w formie korepetycji. Dowiedz się więcej
W ramach grudniowego Tygodnia Praw Człowieka obchodzonego w Warszawie przygotowaliśmy pokazy filmów oraz podcasty z serii „Słuchając drogi”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.