Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Warsztaty kwietniowe

Dojrzewając do wolności

W sobotę 16 kwietnia, podczas ósmych już warsztatów tematycznych Kuźni
(i równocześnie na finiszu rocznej pracy w kształtowaniu swojego człowieczeństwa) uczestnicy projektu podeszli do jednego z ważniejszych egzaminów w swoim życiu – do egzaminu z wolności.

„Wolność nie jest dobrem, które można trwonić, i nie jest wartością konsumpcyjną, lecz mocą radykalnego zobowiązania; ona jest znakiem prawdy o człowieku i podstawową zasadą jego działania. Bądźcie zaangażowani, by przezwyciężyć to wszystko, co może stanowić dzisiaj motyw podstawowego zakłopotania dla waszego sumienia, i starajcie się tak postępować, by nie ulegać nigdy kompromisom i sceptycyzmowi. Miejcie odwagę podjąć odpowiedzialność w różnych środowiskach społecznych, do których należycie, by zmienić sposób myślenia, aby zwłaszcza w świecie pracy rozwijała się nowa kultura, kultura braterstwa, solidarności i współuczestnictwa”.

Jan Paweł II, Do młodzieży z Vallo Della Lucania, 12 kwietnia 1986

Podzieleni na zespoły uczestnicy projektu ponad miesiąc przygotowywali samodzielnie godzinne warsztaty, których temat i przebieg miało wyznaczać hasło: „DOBRO+WOLNOŚĆ”. Jako inspirację do pracy stypendyści otrzymywali fragmenty tekstów Jana Pawła II, które dotyczyły różnych aspektów wolności. Dokładny temat, forma i treść zajęć zależały już tylko od uczestników!

Jak Kuźniowicze zdali egzamin z wolności? Doskonale!

  • Pierwszy zespół przygotował prezentację multimedialną dotyczącą wolności w nauczaniu Jana Pawła II. Ale to nie wszystko! W poczuciu, że wolność ściśle łączy się z odpowiedzialnością za siebie i innych, uczestnicy projektu przeszli niezwykle trudny test pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku samochodowym. Na koniec pobawiliśmy się w odgadywanie pantomim, które tematycznie dotyczyły wolności.
  • Grupa druga przygotowała warsztaty muzyczne! Śpiewająco zdaliśmy egzamin z lingwistyki, wyśpiewując w różnych językach optymistyczną piosenkę „Hakuna matata”!

Prawie sześciogodzinne warsztaty uczestnicy zakończyli z przeświadczeniem, że wolność to piękny dar, który jednak wymaga od nas wiele pracy. W zamian otrzymujemy radość, dumę i poczucie, że dobrze wykorzystaliśmy dany nam czas i możliwości.

A w maju przed Kuźniowiczami kolejny sprawdzian – tym razem z działania!

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.