Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Warsztaty grudniowe.

„Autentyczność jest w głębi!”

Kolejny (już czwarty!) warsztat Kuźni i kolejne wyzwanie, z którym musieliśmy się zmierzyć. Propozycja na ostatnią sobotę (11 XII) dotyczyła świata wartości, naszego życia wewnętrznego.

Kiedy jest mowa o świadomości siebie samego, życiu wewnętrznym, refleksji i milczeniu, nie oznacza to zaproszenia do ucieczki od rzeczywistości, przeciwnie, jest to zaproszenie do zgłębiania jej aż po odkrycie jej wymiaru duchowego. Nie chodzi więc o to, by pozostawać na marginesie życia. (…)
Propozycja, którą przed wami kreślę, jest wielka. Owo opanowanie własnego wnętrza jest kluczem do życia, które warto przeżyć, staje się ono bowiem niezwykłym odkryciem, nie kończącym się nigdy odkrywaniem siebie samego, innych, świata i Boga.
Jan Paweł II, Spotkanie z młodzieżą Szwajcarii romańskiej, Fryburg 13 VI 1984r.

Przebieg warsztatu w telegraficznym skrócie:

  • wywiad z przechodniami na Placu na Rozdrożu
  • integracja
  • praca zespołowa nad „mapą mózgu” naszych wartości i ich prezentacja
  • pełna emocji gra karciana, gdzie „walczyliśmy” o kluczowe dla nas wartości, by twórczo kształtować swoje życie
  • akcja „świąteczny łasuch”, czyli pyszne ciasta domowej roboty!
  • podsumowanie wywiadu z przechodniami i próba zdefiniowania czym jest „życie wewnętrzne”
  • za Karolem Wojtyłą / Janem Pawłem II próba znalezienia indywidualnej metafory naszego „życia wewnętrznego”
  • „Moje Westerplatte”, czyli malowanie/ rysowanie/ wycinanie itp. naszego wewnętrznego świata wartości, który chcemy w sobie obronić (zob. Homilia na Westerplatte, 12 VI 1987r.)

Przede wszystkim jednak próbowaliśmy choćby na chwilę „oderwać się od zgiełku, nauczyć się milczenia” (Fryburg, 13 VI 1984r.) i z Janem Pawłem II odwiedzić „dalekiej wybrzeża ciszy”.

[nggallery id=78]

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Prawa człowieka powinny być nie tylko gwarantowane przez państwo, ale wynikać z potrzeby każdego z nas. A co w sytuacji, kiedy w społeczeństwie zabraknie dojrzałości i kompetencji moralnych?
O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.