Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

W najbliższą niedzielę rozpoczyna się festiwal Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju

Druga edycja festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju ruszy w najbliższą niedzielę, 21 października. Staraniem Centrum Myśli Jana Pawła II będzie to nieoczywista droga przez czas i kultury. Usłyszymy m.in. Agatę Zubel, Adama Bałdycha, Stefana Wesołowskiego, Marcina i Bartłomieja Olesiów, Dominika Strycharskiego, zespół Vox Varshe i Michała Jacaszka. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki dostępne na stronie muzykawiary.pl.

Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju to przestrzeń artystycznych poszukiwań dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii, i którzy jednocześnie chcą te tradycje wyrazić współczesnymi środkami. Organizator zaprasza ich do sięgnięcia po eksperyment i improwizację. Festiwal tradycyjnie jest organizowany w okresie rocznicy pierwszego spotkania międzyreligijnego w Asyżu, zainicjowanego 27 października 1986 roku przez Jana Pawła II.

Muzyka zdaje się być uniwersalnym, czytelnym dla wszystkich, najczulszym i najsubtelniejszym artystycznie medium mistyki. Żadna inna ze sztuk nie jest zdolna człowieka tak duchowo poruszyć, tak głęboko przeniknąć. Nasz festiwal jest próbą opowiedzenia nowatorskim, momentami radykalnym językiem muzyki XXI wieku, prawd odwiecznych – mówi Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu – odwołując się do żywotnego doświadczenia pierwotnego, do dźwięku, rytmu i żywiołów. I właśnie możliwość tego aktu transcendencji poprzez muzykę przyciąga wszystkich niezauważalny, wręcz organiczny sposób.

Widzowie usłyszą dwa projekty specjalnie przygotowane na drugą edycję Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju. 21 października, na otwarcie festiwalu w pięknych wnętrzach kościoła ewangelicko-reformowanego, usłyszymy koncert 7 Łez i gwiazdy: Agatę Zubel, Adama Bałdycha, Cezarego Duchnowskiego oraz barokowy zespół Arte Dei Suonatori. Tytuł projektu nawiązuje do cyklu „Lachrimae or Seven Tears” Johna Dowlanda, wskazując zarazem jego główne inspiracje. Wyjątkowy skład zaproszonych artystów jednoznacznie określa, że będzie to odbiegająca od standardów, hipnotyczno-zjawiskowa interpretacja wielkiego dzieła angielskiego baroku.

W środę, 24 października, w Domu Kultury KADR wystąpi Stefan Wesołowski z nowatorskim dziełem opartym na modlitwie brewiarzowej odnalezionej w Klasztorze Dominikanów w Gdańsku. Autor doskonale potrafi odciąć się od tradycyjnych metod kompozytorskich, włączając w klasyczną, muzyczną przestrzeń subtelne elektroniczne plamy poszerzające dynamiczny koloryt utworu.

Dwa dni później, 26 października, w Studiu S2 Polskiego Radia wystąpią bracia Marcin i Bartłomiej Oleś, którzy wspólnie z Dominikiem Strycharskim zmierzą się z muzyką liturgiczną Koptów. Zgłębianie muzycznego kodu pierwszych chrześcijan tworzy osnowę projektu Koptycus. Jego wątkiem jest muzyczna transliteracja śpiewu koptyjskiego na język i estetykę XXI wieku.

Festiwal zamknie koncert Bramy Nieba w Muzeum Polin 28 października. Z okruchów nieistniejącego już świata narodziło się nowatorskie dzieło, pełne eterycznej muzyki, mistycznych emocji i dźwięków przenikających czas. Powstał zjawiskowy, elektroakustyczny pejzaż, w którym śpiew Vox Varshe, tria dla którego żywiołem są liturgiczne pieśni żydowskie, doskonale splótł się z brzmieniami wyczarowanymi przez Michała Jacaszka, dopełnionymi wiolonczelowymi partiami Anny Śmiszek-Wesołowskiej. Koncert będzie premierą płytową dzieła, które powstało trzy lata temu na zamówienie Muzeum POLIN jako wydarzenie towarzyszące wystawie „Frank Stella i synagogi dawnej Polski”. Na tegorocznym XXI Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” artyści zaprezentowali fragment projektu i zdobyli Grand Prix.

O pokoju staramy się myśleć tak, jak myślał o nim Jan Paweł II. A zatem nie jest to pakt o nieagresji, statyczna sytuacja, ale postawa aktywna, nastawiona na budowanie pokoju – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – Wyraża się w to w poznawaniu, szanowaniu i solidarności z drugim człowiekiem, pomocy w odkrywaniu jego powołania. W zrozumieniu, że tak wojna jak i pokój zaczynają się w sercu człowieka. Dziś jeszcze wyraźniej niż kiedyś widzimy, jak rewolucyjna i potrzebna współczesnemu światu była papieska idea międzynarodowych spotkań w Asyżu.

Dlatego festiwalowi, na wzór spotkania w Asyżu, będzie towarzyszyć modlitwa o pokój, odmawiana w dniach 26-28.10 między innymi w: Cerkwii Prawosławnej Marii Magdaleny, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy, w Synagodze im. Nożyków i Synagodze Ec Chaim, w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej, Ośrodku Buddyjskim, a także dzięki wsparciu kardynała Kazimierza Nycza oraz biskupa Romualda Kamińskiego – w kościołach rzymskokatolickich w Diecezji Warszawskiej i Warszawsko-Praskiej.

Zapraszamy do obejrzenia teledysku „Modlitwa o pokój”. Utwór autorstwa Norberta Blachy do słów Mirosławy Hanusiewicz wykonał Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Teledysk Chóru można obejrzeć TUTAJ

 

Organizator festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju

Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy

 

Współorganizatorzy:

Samorząd Województwa Mazowieckiego

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Dom Kultury KADR

Dzielnica Mokotów

 

Partner kampanii promocyjnej

Koleje Mazowieckie

 

Patroni medialni

Program Drugi Polskiego Radia

TVP Kultura

Cojestgrane24

Jazzarium.pl

Opublikowano 17.10.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.