W każdym z nas są drzwi do nieba

W każdym z nas są drzwi do nieba okładka książki, na niej komiksowy chłopak

Jan Paweł II bierze dziecko na ręce, przytula je, całuje, okrywa swoją papieską peleryną – pamiętamy wiele takich sytuacji. Ale Papież wyjaśniający dzieciom swoje encykliki, które nawet dorosłym czasem trudno zrozumieć? Tego jeszcze nie było!

Osoby zainteresowane kupnem prosimy o kontakt: centrum@centrumjp2.pl, tel. +48 22 277 53 00

Marcin Brykczyński (tekst), Dorota Łoskot-Cichocka (ilustracje), W każdym z nas są drzwi do nieba. Jan Paweł II nie tylko dla dzieci, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2011.

Marcin Brykczyński – autor książek nie tylko dla najmłodszych – zwierza się we wstępie do swojej kolejnej, ale zupełnie wyjątkowej książki: „Pamiętam taki obraz: Jan Paweł II pochyla się nad dziećmi i coś do nich mówi. Nie słyszałem słów, ale jestem pewien, że były ciepłe i mądre… Spróbowałem sobie wyobrazić, co Papież powiedziałby tym dzieciom, gdyby chciał im wytłumaczyć najważniejsze przesłanie swoich 14 encyklik”.

Następnie autor w czterowersowych wierszach, które z łatwością zrozumie każdy mały czytelnik, ujmuje kluczowe myśli poszczególnych encyklik. Na przykład  treść pierwszej encykliki, Redemptor hominis, ujmuje w słowach:

W każdym z nas są drzwi do nieba,
Tylko je otworzyć trzeba.
Śmiało do nich trafić mogę,
Bo mi Chrystus wskazał drogę.

Główną myśl encyliki Laborem exercens oddaje wiersz:

W każdej pracy, nawet drobnej,
Chcę do Stwórcy być podobny,
Więc się staram co dzień w domu
W ciężkiej pracy mamie pomóc.

I tak dalej…

Dodatkowo – ze względu na starszych czytelników – każdy wiersz opatrzony jest cytatem z odpowiadającej mu encykliki. Całości dopełniają subtelne, ale wyraziste ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej i opracowanie graficznie Doroty Nowackiej.

Ta wyjątkowa książka na pewno spodoba się dzieciom i zachwyci dorosłych.

RECENZJA

Joanna Olech, Zasługują na uwagę, „Nowe Książki”, 10/2011 (fragment)

Kolejny ciekawy tytuł w księgarniach należy do gatunku, który nieczęsto skupia na sobie naszą uwagę. Książki „pobożne” nie mają szczęścia do ilustratorów obdarzonych dobrym gustem. Trudno zgadnąć, dlaczego religijność i kicz tak często chodzą w pa­rze. Tym bardziej godny odnotowania jest chwalebny wyjątek od tej smutnej reguły. Oto nakładem Centrum Myśli Jana Pawła II ukazała się wierszowana interpretacja wyimków z papieskich encyklik – W każdym z nas są drzwi do nieba – adresowana do małych dzieci. Język kościelnych pism – wiadomo – jest trudny i hermetyczny. Trzeba nie lada talentu, aby przystępnie przełożyć go na język siedmiolatka. Tego karkołomnego za­dania podjął się Marcin Brykczyński – poeta i „specjalista od spraw beznadziejnych”, bardzo zręczny rymotwórca, znany ze swojej językowej biegłości i umiejętności klarow­nego wyrażania najbardziej zawikłanych konceptów. Brykczyński z zadania wywiązał się znakomicie – jego prościutkie rymowanki są czystą esencją encyklik – trafiają w sedno i przekazują dziecku ważkie treści w przyja­znej, przystępnej postaci. Autorowi partne­rowała w tym zadaniu ilustratorka Dorota Łoskot-Cichocka, która skromnie i z wielką kulturą plastyczną ujęła papieskie sentencje w kształt czytelnych, bezpretensjonalnych obrazów i metafor. Ten zgrany duet stworzył książkę mądrą i urodziwą, przygotowaną z szacunkiem dla wrażliwości i rozumu dziec­ka. W zauważalny sposób wyrasta ona ponad pstrokaciznę innych publikacji dewocyjnych.

Opublikowano 21.10.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.