Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

W każdym z nas są drzwi do nieba

W każdym z nas są drzwi do nieba okładka książki, na niej komiksowy chłopak

Jan Paweł II bierze dziecko na ręce, przytula je, całuje, okrywa swoją papieską peleryną – pamiętamy wiele takich sytuacji. Ale Papież wyjaśniający dzieciom swoje encykliki, które nawet dorosłym czasem trudno zrozumieć? Tego jeszcze nie było!

Osoby zainteresowane kupnem prosimy o kontakt: centrum@centrumjp2.pl, tel. +48 22 277 53 00

Marcin Brykczyński (tekst), Dorota Łoskot-Cichocka (ilustracje), W każdym z nas są drzwi do nieba. Jan Paweł II nie tylko dla dzieci, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2011.

Marcin Brykczyński – autor książek nie tylko dla najmłodszych – zwierza się we wstępie do swojej kolejnej, ale zupełnie wyjątkowej książki: „Pamiętam taki obraz: Jan Paweł II pochyla się nad dziećmi i coś do nich mówi. Nie słyszałem słów, ale jestem pewien, że były ciepłe i mądre… Spróbowałem sobie wyobrazić, co Papież powiedziałby tym dzieciom, gdyby chciał im wytłumaczyć najważniejsze przesłanie swoich 14 encyklik”.

Następnie autor w czterowersowych wierszach, które z łatwością zrozumie każdy mały czytelnik, ujmuje kluczowe myśli poszczególnych encyklik. Na przykład  treść pierwszej encykliki, Redemptor hominis, ujmuje w słowach:

W każdym z nas są drzwi do nieba,
Tylko je otworzyć trzeba.
Śmiało do nich trafić mogę,
Bo mi Chrystus wskazał drogę.

Główną myśl encyliki Laborem exercens oddaje wiersz:

W każdej pracy, nawet drobnej,
Chcę do Stwórcy być podobny,
Więc się staram co dzień w domu
W ciężkiej pracy mamie pomóc.

I tak dalej…

Dodatkowo – ze względu na starszych czytelników – każdy wiersz opatrzony jest cytatem z odpowiadającej mu encykliki. Całości dopełniają subtelne, ale wyraziste ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej i opracowanie graficznie Doroty Nowackiej.

Ta wyjątkowa książka na pewno spodoba się dzieciom i zachwyci dorosłych.

RECENZJA

Joanna Olech, Zasługują na uwagę, „Nowe Książki”, 10/2011 (fragment)

Kolejny ciekawy tytuł w księgarniach należy do gatunku, który nieczęsto skupia na sobie naszą uwagę. Książki „pobożne” nie mają szczęścia do ilustratorów obdarzonych dobrym gustem. Trudno zgadnąć, dlaczego religijność i kicz tak często chodzą w pa­rze. Tym bardziej godny odnotowania jest chwalebny wyjątek od tej smutnej reguły. Oto nakładem Centrum Myśli Jana Pawła II ukazała się wierszowana interpretacja wyimków z papieskich encyklik – W każdym z nas są drzwi do nieba – adresowana do małych dzieci. Język kościelnych pism – wiadomo – jest trudny i hermetyczny. Trzeba nie lada talentu, aby przystępnie przełożyć go na język siedmiolatka. Tego karkołomnego za­dania podjął się Marcin Brykczyński – poeta i „specjalista od spraw beznadziejnych”, bardzo zręczny rymotwórca, znany ze swojej językowej biegłości i umiejętności klarow­nego wyrażania najbardziej zawikłanych konceptów. Brykczyński z zadania wywiązał się znakomicie – jego prościutkie rymowanki są czystą esencją encyklik – trafiają w sedno i przekazują dziecku ważkie treści w przyja­znej, przystępnej postaci. Autorowi partne­rowała w tym zadaniu ilustratorka Dorota Łoskot-Cichocka, która skromnie i z wielką kulturą plastyczną ujęła papieskie sentencje w kształt czytelnych, bezpretensjonalnych obrazów i metafor. Ten zgrany duet stworzył książkę mądrą i urodziwą, przygotowaną z szacunkiem dla wrażliwości i rozumu dziec­ka. W zauważalny sposób wyrasta ona ponad pstrokaciznę innych publikacji dewocyjnych.

Opublikowano 21.10.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.