Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

W 100. urodziny Karola Wojtyły rusza portal JP2online – największe wirtualne centrum wiedzy o Janie Pawle II

Od 2016 roku zespół Centrum Myśli Jana Pawła II pracuje nad projektem portalu JP2online – innowacyjnej wyszukiwarki materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II. Portal ruszy oficjalnie 18 maja 2020 r. – w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Znajdą się na nim multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, teksty papieskie, artykuły na temat życia i nauczania Jana Pawła II. Wszystkie materiały o papieżu w jednym miejscu w Internecie – to cel JP2online.pl. Portal będzie dostępny początkowo w polskiej i angielskiej wersji językowej, ale trwają prace także nad wersją hiszpańską i ukraińską. Część zbiorów będzie dostępna do pobrania i wykorzystania w projektach edukacyjnych, badawczych i popularyzatorskich o charakterze niekomercyjnym.

Jeszcze do niedawna, 15 lat po śmierci papieża Jana Pawła II, materiały archiwalne dotyczące jego życia i posługi były rozproszone, często niedostępne i nie można z nich było swobodnie korzystać. Dlatego Centrum Myśli Jana Pawła II podjęło się zadania zlokalizowania, opracowania merytorycznego i technicznego zbiorów związanych z Karolem Wojtyłą, by udostępnić je internautom. Przedsięwzięcie jest realizowane w partnerstwie z licznymi instytucjami państwowymi i kościelnymi, które przekazały tysiące archiwaliów z własnych zasobów do prezentacji w JP2online.pl.

W portalu JP2online internauci znajdą między innymi: nowoczesną wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich, multimedialny biogram Jana Pawła II, publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża, katalog materiałów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych. Choć cały portal to prawdziwy skarbiec informacji o Janie Pawle II, szczególną uwagę warto zwrócić na multimedialny biogram – zachęca Anna Olesiak, kierownik Działu Zasobów Cyfrowych, koordynatorka projektu w Centrum Myśli Jana Pawła II. Za pomocą ciekawej grafiki, animacji, materiałów audiowizualnych i tekstu chcemy pokazać wydarzenia, osoby i miejsca, które ukształtowały Karola Wojtyłę jako człowieka i przyszłego papieża. Siedem rozdziałów biogramu, które będziemy stopniowo odsłaniać odbiorcom od 18
maja (daty jego urodzin w 1920 roku) do 16 paździenika (daty konklawe w 1978 roku), opowiada o kolejnych etapach i aspektach życia Karola Wojtyły, które doprowadziły go do Stolicy Piotrowej. Nazwaliśmy je: Lolek, Karol, Kapłan, Wujek, Pasterz, Profesor i Jan Paweł II. Niektóre materiały ilustrujące ten bogaty życiorys będą miały tu swoją premierę, a wiele innych nie było dotąd znane szerszej publiczności. Znajdzie się tu też sporo ciekawostek i zagadkowych
momentów. Internauci dowiedzą się między innymi dlaczego Karol Wojtyła obronił pracę doktorską w Rzymie, ale nie uzyskał tytułu naukowego; do jakiej konspiracyjnej organizacji wstąpił w czasie okupacji niemieckiej w 1940 r.; i co się z nim stało po ciężkim wypadku, gdy w 1944 r. potrąciła go ciężarówka.

Również w samym portalu znajdzie się wiele ciekawych, premierowych materiałów, w tym unikalne nagrania wypowiedzi Karola Wojtyły na spotkaniach Konferencji Episkopatu Polski z lat 1968-78 z zasobów Archidiecezji Warszawskiej w formie plików audio. Wśród blisko tysiąca zgromadzonych audycji Polskiego Radia, uwagę słuchaczy przykują liczne komentarze „na gorąco” po zamachu na Jana Pawła II, a także wypowiedź Prymasa Tysiąclecia nagrana krótko przed jego śmiercią. W naszych zbiorach znalazł się także dokument z 1946 r. odnaleziony w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie, w którym wymienia się 26-letniego Karola Wojtyłę. Jest to pierwsza wzmianka o przyszłym papieżu zapisana przez organy komunistycznej bezpieki.

NOWOCZESNE UPAMIĘTNIENIE

Dla Centrum Myśli Jana Pawła II, odpowiedzialnego za upowszechnianie myśli i nauki papieża, otwarcie portalu to nowy etap budowania kultury pamięci o papieżu. Jesteśmy instytucją, która odpowiada za wprowadzanie w nowatorski sposób papieskiej myśli w rzeczywistość. Nie pozostajemy obojętni wobec zmian, również technologicznych, które kształtują tę rzeczywistość. – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Dlatego już parę lat temu, z myślą o roku 2020, podjęliśmy trud związany ze stworzeniem portalu JP2online i rozwijania tym samym zasobów związanych z osobą i nauczaniem Jana Pawła II w internecie. W środku tego cyfrowego świata stawiamy naszego papieża, z całym bogactwem jego nauczania, z tekstami, dokumentami, filmami i zdjęciami, które pokazują, jak głębokie i wartościowe było jego życie i jak jego pontyfikat zmienił Polskę i świat. Michał Senk dodaje też –Jestem dumny z mojego zespołu, którego wysiłek doprowadził do tego, że dziś w roku 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły, a dodatkowo w niełatwym dla wszystkich czasie epidemii, Centrum uruchamia wirtualne centrum wiedzy o tym, kim był i co pozostawił nam Jan Paweł II.

NASI ODBIORCY

Portal jest skierowany do osób zajmujących się szeroko rozumianą popularyzacją myśli Jana Pawła II i edukacją (katecheci, edukatorzy, artyści, producenci filmowi, dziennikarze, animatorzy kultury) oraz pracowników naukowych badających i analizujących spuściznę po Janie Pawle II. Dzięki intuicyjnym rozwiązaniom wyszukiwania treści portal będzie również przydatnym narzędziem dla wszystkich osób zainteresowanych życiem i posługą papieża.

ZBIERAMY TO, CO ROZPROSZONE

W latach 2016-2020 zespół projektowy Centrum Myśli Jana Pawła II opracował m.in.: 16.000 stron dokumentów archiwalnych, 5.000 fotografii, 100.000 minut nagrań radiowych, 700 godzin nagrań video. Materiał ten będzie systematycznie udostępniany na JP2online, a grono instytucji partnerskich –  będzie się powiększać. Wraz z publikacją kolejnych wersji językowych portalu, przybędzie również archiwów zagranicznych. Praca nad udostępnieniem spuścizny po Janie Pawle II z zasobów obecnych i przyszłych partnerów planowana jest na jeszcze wiele lat.

Partnerzy o projekcie:

dr Jarosław Szarek Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Dobrze, że powstała koncepcja utworzenia portalu, który pozwoli nam pokazywać filmy, zdjęcia, dokumenty niosące wielkie świadectwo, że jeden człowiek i To, co za nim stało, mógł rozbić system zła.

o. dr Maciej Zięba OP, Prezes Instytutu Tertio Millennio – Centrum Myśli Jana Pawła II podjęło się epokowego dzieła. Ma ono, co najmniej, miarę stulecia, a może nawet więcej. Zintegrowanie tak obszernego materiału to niewiarygodnie ważne, ale też trudne wyzwanie. Dlatego
z wdzięcznością będziemy to dzieło wspierać.

dr Wojciech Woźniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych (wypowiedź z maja 2018 r., z początków współpracy) – Duża praca przed Archiwami Państwowymi i przed Centrum, bo do przeszukania mamy setki kilometrów dokumentacji. Wierzę, że znajdziemy tam naprawdę cenne materiały i będziemy mogli je wyeksponować.

o. Andrzej Majewski SJ, Polskie Radio S.A.Nie chcę tłumaczyć, dlaczego Polskie Radio się angażuje w ten projekt. Raczej musiałbym się tłumaczyć, gdyby się nie angażowało. Bo jest oczywiste, że Polskie Radio – będąc nadawcą publicznym i posiadając niezgłębione archiwa – nie może nie być zainteresowane pokazywaniem również tych skarbów, które w swoich zasobach posiada.

Partnerzy projektu:  Archidiecezja Warszawska, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowe w Krakowie, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytut Tertio Millenio, Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Niepokalanowie, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Polskie Radio S.A., Zgromadzenie Księży Sercanów, Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu (Angelicum).

Projekt realizowany pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Materiały multimedialne dotyczące JP2online dostępne na kanale YouTube.

ZAPRASZAMY również do zapoznania się z programem i opisem wydarzeń, które z okazji rocznicy urodzin papieża organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II oraz przygotowanymi materiałami.

Kontakt dla mediów:

Joanna Korzeniewska – Rzecznik prasowy

Tel. 533 318 541; e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl

Opublikowano 12.05.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.