Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Volo papale, czyli reporterzy Jana Pawła.

Konkurs dla uczniów szkół podstawowych powstał po to, by uwrażliwić najmłodszych warszawiaków na ślady pamięci o Janie Pawle II. Polegał na zabawie w reportera poszukującego tropów Ojca Świętego.


Uczestnicy stworzyli rysunki, wyklejanki, gazetki ścienne, fotoreportaże, albumy, prezentacje multimedialne oraz opisali odnalezione miejsca własnymi słowami.

Za nami pierwsza edycja konkursu, a już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej, w przyszłym roku szkolnym.


W niedzielę 25 marca w Warszawskim Domu Technika „NOT” odbyła się uroczysta gala, zamykająca pierwszą edycję konkursu.

Jury konkursu w składzie:
● Katarzyna Łaniewska (przewodnicząca)
● Piotr Dardziński (dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II)
● Norbert Szczepański (kierownik działu stypendialnego CMJPII)
● Katarzyna Górkiewicz (koordynator konkursu)

po zapoznaniu się z sześćdziesięcioma sześcioma pracami nadesłanymi na konkurs wyłoniło czterech równorzędnych zwycięzców oraz wyróżniło dziesięć prac i przyznało następujące nagrody:

I. Cztery równorzędne nagrody – cyfrowe aparaty fotograficzne:

• Milenie i Marcinowi Ciechanowicz
• Arturowi Należytemu
• Adrianowi Papiernikowi
• Monice Przybyłko


II. Dziesięć wyróżnień – papieskie albumy

• Angelice Bińczyckiej
• Zofii Bober
• Jakubowi Figurze
• Dagmarze Miszkiewicz
• Faustynie Nawrockiej
• Angelice Romańczuk i Beacie Skórzewskiej
• Kacprowi Rynio
• Aleksandrze Seges
• Markowi Sommerowi
• Barbarze Tymoszuk

Wszyscy autorzy zwycięskich i wyróżnionych prac otrzymali także zaproszenie do Redakcji Programów Katolickich Telewizji Polskiej by przyjrzeć się powstawaniu programu dla dzieci „Ziarno”.

Jury kierowało się rzetelnością i dociekliwością dziennikarską, samodzielnością wykonania oraz wartością artystyczną nadesłanych prac.

Uroczystą galę poprowadził redaktor Krzysztof Tomasik – kierownik działu zagranicznego Katolickiej Agencji Informacyjnej. Opowiedział młodym reporterom o kulisach pracy zawodowego dziennikarza. Uroczystość uświetniła także swoją obecnością Katarzyna Łaniewska (znana widzom TVP jako „Babcia Józia”) – przewodnicząca jury konkursu. Podzieliła się z nami opowieścią o swoich spotkaniach z Janem Pawłem II, a wraz z dyrektorem Centrum Myśli Jana Pawła II – Piotrem Dardzińskim – rozdała dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom konkursu. Dyrektor dziękował reporterom „Volo papale” za wytrwałe i dociekliwe poszukiwania śladów Ojca Świętego w Stolicy. Przyznał, że udało im się odnaleźć miejsca i dotrzeć do faktów, których nie odkrył nikt wcześniej.

Nie brakowało wzruszeń. Dziesięciu autorów wyróżnionych prac i pięciu laureatów konkursu zebrało ogromne brawa i z dumą odebrało nagrody. Wszyscy obejrzeliśmy też niezwykły wywiad, jaki dzieci z telewizyjnego „Ziarna” przeprowadziły w 1991 roku z papieżem Janem Pawłem II. Spotkanie zakończyła prezentacja multimedialna warszawskich śladów Ojca Świętego, odnalezionych przez naszych młodych reporterów.

Na podstawie prac nadesłanych na konkurs stworzymy warszawską mapę pamięci Papieża młodych. Na 2 czerwca przygotowujemy otwarcie witryny internetowej, która prezentować będzie mapę stolicy z wyszczególnionymi miejscami odnalezionymi i opisanymi przez młodych reporterów. Planujemy też kolejne edycje konkursu, które systematycznie uzupełniać będą naszą multimedialną, warszawską mapę papieską.

Relację z gali będzie można zobaczyć w programie „Ziarno” 19 maja o godzinie 9.00 w TVP1.

Regulamin konkursu

 


Opublikowano 13.12.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.