VIII Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce

Dnia 26 stycznia odbył się w Polsce kolejny, ósmy już Dzień Islamu w Kościele Katolickim.

 


Jak co roku odbywa się na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Hasło tegorocznego Dnia Islamu „Pokój w obu tradycjach” zwraca uwagę na punkt wspólny obu religii – pragnienie pokoju.

W Warszawie głównym punktem obchodów było spotkanie w Domu Pielgrzyma „Amicus” im. ks. J. Popiełuszki przy parafii św. Stanisław Kostki. W programie spotkania znalazły się m. in. czytanie nawiązujących do tematu VIII Dnia Islamu fragmentów z Pisma św. oraz z Koranu, a także dyskusja na temat rozumienia pokoju i wspólna modlitwa.

Inicjatorem upowszechnienia Dnia jest powstała w czerwcu 1997 r. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. 21 października 2000 roku Konferencja Episkopatu Polski, jako pierwsza na świecie przyjęła do swojego kalendarium dzień 26 stycznia 2001 r., jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Pierwszy Dzień Islamu w Kościele katolickim odbył się w kościele pod wezwaniem św. Marcina w Warszawie. Mszę św. w intencji pokoju i poszanowania życia ludzkiego odprawił wówczas bp Tadeusz Pikus, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. dialogu katolików i muzułmanów, członek Zarządu Głównego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Zgodnie z wolą Episkopatu, Dzień Islamu wszedł odtąd na stałe do kalendarza obchodów kościelnych w naszym kraju.

Przypomnijmy, że podczas gdy Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim przyjął się już w kilku krajach europejskich – Dzień Islamu obchodzony jest jak dotąd jedynie w Polsce.

Warto pamiętać, że część polskich muzułmanów, to żyjący od kilkuset lat na terenie Rzeczpospolitej potomkowie Tatarów. Zachowując swoje zwyczaje i religię w godzinach próby okazywali się lojalnymi obywatelami, broniąc ojczyzny na równi z katolicką większością.


Jan Paweł II o celach dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego:

Religia nie może być wykorzystywana do złych celów – 22 marca 1998 – Abudża (Nigeria) – Spotkanie z muzułmańskimi zwierzchnikami religijnymi.
Wspólny dialog dla dobra ludzkiej rodziny – 6 maja 2001 — Damaszek (Syria) – Wizyta w meczecie Omajjadów.

Opublikowano 26.01.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.