Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

VII Zjazd Gnieźnieński

 
Zjazdy Gnieźnieńskie to miejsce spotkania chrześcijan z wielu krajów Europy zatroskanych o duchową przyszłość kontynentu. Tutaj uczymy się jak budować Europę otwartą i nowoczesną a przy tym wierną chrześcijańskiej tożsamości. Europa jutra zależy od nas: na ile jako chrześcijanie będziemy zdolni do świadectwa i uczestnictwa w debacie o przyszłości kontynentu.Zjazdy Gnieźnieńskie to również szansa na spotkanie – chrześcijan ze Wschodu i Zachodu. Te największe w Europie centralnej kongresy laikatu są okazją do refleksji nad naszą misją w konfrontacji z najpoważniejszymi problemami współczesnego świata. Podczas Zjazdów możemy też zasmakować wspólnoty ekumenicznej. Trudno mówić o integracji Europy nie budując zarazem wspólnoty międzywyznaniowej. Ekumeniczny wymiar debat rozszerzony jest też o dialog z przedstawicielami innych religii – judaizmu i islamu.

VII Zjazd Gnieźnieński skoncentrowany będzie wokół człowieka jako fundamentu kultury europejskiej. W jakich sferach człowieczeństwo jest wciąż zagrożone? Co zrobić, by uczynić nasz świat bardziej ludzkim? – na te i inne pytania będą w Gnieźnie odpowiadać najwybitniejsi europejscy intelektualiści, politycy, artyści i biskupi. Wśród nich kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, Daniel Ange, słynny ewangelizator młodzieży, prof. Hans-Gert Poettering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, dr Joaquin Navarro-Valls, b. dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej i wielu innych.

Zastanawiać się będziemy nad różnorodnymi formami realizacji człowieczeństwa: w rodzinie, wspólnocie kościelnej, społeczeństwie obywatelskim i w życiu państwowym. Wykładom i świadectwom towarzyszyć będą praktyczne zajęcia warsztatowe.

Wiele mówić będziemy o miłości, tej najbardziej podstawowej formie „bycia” człowiekiem. Co zrobić, aby miłość przeżyć do końca? Wiele miejsca poświęcimy „teologii ciała” Jana Pawła II, która w najznakomitszy sposób w historii Kościoła opisuje miłość między kobietą a mężczyzną. Okazją do spotkania, wspólnej zabawy i artystycznych przeżyć będzie też wielki koncert u stóp gnieźnieńskiej katedry.

Spodziewamy się tysiąca uczestników z kilkunastu krajów europejskich, w tym z krajów byłego ZSRR. Wielu z nich to liderzy rozmaitych ruchów i organizacji chrześcijańskich.

Gorąco zapraszamy do Gniezna! Nikogo z Was nie może tam zabraknąć!

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.