Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

VII Zjazd Gnieźnieński

 
Zjazdy Gnieźnieńskie to miejsce spotkania chrześcijan z wielu krajów Europy zatroskanych o duchową przyszłość kontynentu. Tutaj uczymy się jak budować Europę otwartą i nowoczesną a przy tym wierną chrześcijańskiej tożsamości. Europa jutra zależy od nas: na ile jako chrześcijanie będziemy zdolni do świadectwa i uczestnictwa w debacie o przyszłości kontynentu.Zjazdy Gnieźnieńskie to również szansa na spotkanie – chrześcijan ze Wschodu i Zachodu. Te największe w Europie centralnej kongresy laikatu są okazją do refleksji nad naszą misją w konfrontacji z najpoważniejszymi problemami współczesnego świata. Podczas Zjazdów możemy też zasmakować wspólnoty ekumenicznej. Trudno mówić o integracji Europy nie budując zarazem wspólnoty międzywyznaniowej. Ekumeniczny wymiar debat rozszerzony jest też o dialog z przedstawicielami innych religii – judaizmu i islamu.

VII Zjazd Gnieźnieński skoncentrowany będzie wokół człowieka jako fundamentu kultury europejskiej. W jakich sferach człowieczeństwo jest wciąż zagrożone? Co zrobić, by uczynić nasz świat bardziej ludzkim? – na te i inne pytania będą w Gnieźnie odpowiadać najwybitniejsi europejscy intelektualiści, politycy, artyści i biskupi. Wśród nich kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, Daniel Ange, słynny ewangelizator młodzieży, prof. Hans-Gert Poettering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, dr Joaquin Navarro-Valls, b. dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej i wielu innych.

Zastanawiać się będziemy nad różnorodnymi formami realizacji człowieczeństwa: w rodzinie, wspólnocie kościelnej, społeczeństwie obywatelskim i w życiu państwowym. Wykładom i świadectwom towarzyszyć będą praktyczne zajęcia warsztatowe.

Wiele mówić będziemy o miłości, tej najbardziej podstawowej formie „bycia” człowiekiem. Co zrobić, aby miłość przeżyć do końca? Wiele miejsca poświęcimy „teologii ciała” Jana Pawła II, która w najznakomitszy sposób w historii Kościoła opisuje miłość między kobietą a mężczyzną. Okazją do spotkania, wspólnej zabawy i artystycznych przeżyć będzie też wielki koncert u stóp gnieźnieńskiej katedry.

Spodziewamy się tysiąca uczestników z kilkunastu krajów europejskich, w tym z krajów byłego ZSRR. Wielu z nich to liderzy rozmaitych ruchów i organizacji chrześcijańskich.

Gorąco zapraszamy do Gniezna! Nikogo z Was nie może tam zabraknąć!

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.