Wybitni znawcy Soboru Watykańskiego II, dziennikarze, duchowni, ludzie nauki z całego świata spotkają się, aby odpowiedzieć na pytanie, czym był i jest sobór, który od lat zyskuje tylu zwolenników, ilu przeciwników. Za niespełna tydzień rusza pierwsza w Europie Środkowej tak poważna konferencja naukowa na temat Soboru Watykańskiego II.
Celem konferencji jest refleksja nad istotą i konsekwencjami reform dokonanych na Soborze Watykańskim II oraz dyskusja nad obecnością Kościoła i chrześcijan w świecie (w gospodarce, polityce, kulturze). Wydaje się, że po 50 latach należy zadać pytanie, na ile i w jakim stopniu zmiany, które zapoczątkował Sobór Watykański II w tym zakresie, były przełomowe i owocne.
– 50 lat, które mija od rozpoczęcia soboru, to okres dwóch pokoleń. Czy sobór mimo upływu lat jest dalej aktualny? Czy ma nam coś do powiedzenia? – pyta ks. Robert Skrzypczak, autor książki „Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II”.
– Niektórzy twierdzą, że sobór zatrzymał się w połowie. Inni, że poszedł o krok za daleko. Napięcie między jednym a drugim ruchem jest aktualne i nawet dzisiaj nie traci na mocy. Konfrontowanie obu poglądów może dać nam wiedzę, gdzie oba ruchy są zgodne – przekonuje Łukasz Ofiara z Centrum Myśli Jana Pawła II.
W październiku 1962 roku papież Jan XXIII zainaugurował obrady Soboru Watykańskiego II. W tym doniosłym wydarzeniu uczestniczyli m.in. kard. Stefan Wyszyński, abp Karol Wojtyła oraz abp Bolesław Kominek. Z osiągnięć soboru warto wymienić te, które dotyczą zmian w liturgii oraz zwiększenia roli świeckich w Kościele.
– To był „kopernikański przewrót” w historii Kościoła. Jeżeli poważnie traktujemy naszą wiarę, powinniśmy wiedzieć i możliwie często dyskutować o tym, co przyniósł Sobór Watykański II – przekonuje Marek Zając, dziennikarz TVP.
Stąd inicjatywa Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Centrum Myśli Jana Pawła II i Fundacji Jerzego Turowicza, aby w 50. rocznicę rozpoczęcia Vaticanum II zorganizować konferencję naukową „Dylematy obecności Kościoła i chrześcijan w świecie – przełom Soboru Watykańskiego II”. Konferencja odbędzie się w dniach 13-14 listopada w Warszawie w siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Warszawa, ul. Wójcickiego 1/3).
Tematy, które zostaną poruszone w trakcie dwu dni konferencji, rozpięte są od tożsamości Kościoła, tematu obecności oraz funkcjonowania Kościoła w świecie, po przełom w rozumieniu relacji Kościoła z państwem. W jednym z paneli dziennikarze, tacy jak Ewa Czaczkowska, Artur Sporniak, Paweł Milcarek, Zbigniew Nosowski, Tomasz Królak, zastanawiać się będą, czy to nie czas na kolejny sobór.
Wśród zaproszonych gości są znawcy teologicznych, historycznych oraz politologicznych aspektów zagadnienia. Dwudniową konferencję zaszczycą swoją obecnością m.in. prof. Norman Tanner SJ (Uniwersytet Gregoriański, Rzym), prof. Roberto de Mattei (Uniwersytet Europejski, Rzym), ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE), prof. Jacek Salij OP (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), prof. Jean-Miquel Garrigues OP.
Patroni medialni: „Tygodnik Powszechny”, KAI, Opoka, Duchowy, „Więź”, Deon. Patronat honorowy: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Pełny program konferencji i więcej szczegółów na stronie: www.vaticanum2.pl