Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Uroczyste zakończenie seminariów akademickich

Zakończyła się kolejna edycja papieskich seminariów akademickich „Logos Zaangażowany”. Studenci, a także ich rówieśnicy oraz profesorowie i doktoranci z Georgetown Univeristy z Waszyngtonu wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu i rozdaniu dyplomów.

W tym roku uczestnicy projektu „Logos Zaangażowany” mogli pracować w dwóch równoległych blokach tematycznych. Jednym z nich były warsztaty dziennikarskie, prowadzone przez znanego publicystę – red. Marka Zająca, sekretarza Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej utworzonej przy Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Niniejsza ścieżka tematyczna, prowadzona pod tytułem „Miejsce pamięci. Warsztaty dziennikarskie”, była próbą rekonstrukcji i popularyzacji wizyty Jana Pawła II w Oświęcimiu w 1979 roku. Uczestnicy zajęć chcieli znaleźć odpowiedź, na ile osoba i nauczanie Papieża wpłynęło na rozwój dialogu polsko-żydowskiego toczącego się we współczesnym świecie. Praca studentów zostanie uwieńczona wspólnie wydaną książką na ten temat.
 
Zajęcia w drugim bloku tematycznym „Solidarność jako powołanie” prowadzone były przez dr. Michała Łuczewskiego z Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Zostały one ukierunkowane na pracę badawczą, opartą na socjologiczno-filozoficznej analizie: czym była Solidarność i co po niej pozostało. W ramach tego seminarium studenci mieli możliwość prowadzenia badań zebranych materiałów, w tym unikatowych opracowań archiwalnych oraz  wzięcia udziału w spotkaniach ze świadkami minionej transformacji ustrojowej. Ważnym aspektem było też przyjrzenie się roli, jaką odegrał Jan Paweł II w duchowej rewolucji lat 80.
 
Po uroczystym zakończeniu cyklu seminariów akademickich i rozdaniu dyplomów, studenci mieli możliwość integrowania się z naukowym środowiskiem warszawskim w kameralnym gronie, przy lampce wina.
 
To jednak nie koniec przygód z projektem „Logos Zaangażowany”… Po zbliżającej się sesji i długich, zasłużonych wakacjach zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów na kolejną edycję papieskich seminariów akademickich! Będą one wciągnięte w system punktacyjny ogólnouniwesrysteckich zajęć (UW). Szczegóły wkrótce!

Opublikowano 27.05.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.