9 kwietnia 2005 roku o 21.37 w bezprecedensowym geście jedności miliony Polaków wyłączyły światła w swoich domach. Jednocześnie wyzwoliła się energia emocjonalna o niespotykanym potencjale. W tamtym momencie mógł się wydarzyć każdy ziemski cud. Ten moment, siedem dni po śmierci Jana Pawła II, stał się inspiracją do nakręcenia filmu, którego współproducentem – obok m.in. Paisa Films, Narodowego Centrum Kultury oraz Instytutu Papieża Jana Pawła II – jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
Tytuł „Trzy minuty – 21.37” nawiązuje do autentycznego wydarzenia po śmierci papieża Jana Pawła II, kiedy Polacy w niespotykanym, jednoczącym geście wyłączali światła w swoich domach. Ów moment jest stałym punktem odniesienia w rozbudowanej narracji – porządkuje czas, w którym rozgrywa się akcja, jednocześnie stanowiąc tło dla jej najbardziej kluczowych zwrotów.
Każdy z bohaterów filmu ma swoją indywidualną historię, konkretny problem. To, co ich spotyka, wymusza na każdym z nich radykalne przewartościowania, podejmowanie najbardziej dramatycznych decyzji, zmianę stosunku do otaczającego świata i ludzi. Ich losy przenikają się nawzajem, tworząc sieć wzajemnych relacji.
Reżyserem filmu jest Maciej Ślesicki. Na ekranie pojawiają się m.in. Bogusław Linda, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Stroiński. Warto dodać, że „Trzy minuty” otrzymały na 35. FPFF w Gdyni dwa Złote Lwy, za drugoplanową rolę kobiecą (Agnieszka Grochowska) oraz nagrodę indywidualną za debiut aktorski (Marcin Wasilewski).
Premiera filmu już 1 kwietnia! Więcej: www.trzyminuty.paisafilms.pl