Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

W dniach 18-25 stycznia trwa w całym świecie chrześcijańskim kolejny Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.


Zgodnie z 40-letnią praktyką, w każdym roku przebiega on pod hasłem, uzgodnionym wspólnie przez Komisję "Wiara i Ustrój" Światowej Rady Kościołów (ŚRK) i Papieską Radę Popierania Jedności Chrześcijan, a zaczerpniętym z Pisma Świętego, najczęściej z Nowego Testamentu. W tym roku brzmi ono: „Nieustannie się módlcie” (1 Tes 5,17) i zaproponowali je chrześcijanie ze Stanów Zjednoczonych.

W Polsce obchody Tygodnia przebiegają pod znakiem modlitw ekumenicznych i spotkań w kościołach różnych wyznań, a także towarzyszących im koncertów muzyki organowej, chóralnej i cerkiewnej. Najwyżsi hierarchowie lokalnych Kościołów głoszą kazania podczas nabożeństw ekumenicznych w świątyniach innych Kościołów. W największych polskich miastach każdego dnia odbywa się nabożeństwo ekumeniczne w świątyni jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) oraz świątyniach Kościoła rzymskokatolickiego, nie wchodzącego w skład PRE.

Centralne nabożeństwo w Warszawie, które odbyło się wieczorem 20 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy, zgromadziło przedstawicieli Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościoła rzymskokatolickiego. Nabożeństwu w kościele św. Trójcy przewodniczył zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego biskup Janusz Jagucki. Homilię wygłosił metropolita warszawski abp. Kazimierz Nycz.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, został zainicjowany w 1908 r. przez ks. Paula Wattsona. W tym roku przypada więc setna rocznica tego wydarzenia.

(na podstawie kai)

Zachęcamy do przeczytania:
Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski – List na stulecie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia 2008)

Jan Paweł II – encyklika Ut unum sint (1995)
Jan Paweł II – homilia "Dążmy do pełnej jedności, jakiej pragnął Jezus" – Rzym, 29 VI 1999

Ważniejsze daty z historii ruchu ekumenicznego ze strony www.opoka.org.pl

Opublikowano 20.01.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.