Trwa projekt „Sztuka w drodze”

Na ulicach Warszawy pojawiły się billboardy i plakaty przystankowe z ilustracjami inspirowanymi nauczaniem Jana Pawła II o wolności. Prace przygotowali polscy artyści tworzący w nurcie urban artu. Akcja ma zachęcać do kontemplacji piękna w przestrzeni miasta oraz do zatrzymania się w codziennym biegu. Pomysłodawcą projektu „Sztuka w drodze” jest Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawska instytucja kultury.

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali polscy przedstawiciele urban artu młodego pokolenia: Sławomir ZBIOK Czajkowski, Mariusz Libel oraz Aleksandra Pulińska z Vera Icon. – Zależało nam, by w gronie twórców znaleźli się przedstawiciele bardzo różnych wrażliwości we współczesnej sztuce – tłumaczy Marcin Nowak, koordynator projektu „Sztuka w drodze”.

Jesteśmy w ciągłym biegu, coraz więcej naszego czasu spędzamy w drodze i na ulicach. Stąd pomysł, by efekty pracy twórczej artystów zamieścić nie w zamkniętej galerii sztuki czy muzeum, ale właśnie w przestrzeni miasta: – Ilustracje prezentowane w ramach miejskiej galerii nie są jednoznaczne. Zmuszają do myślenia, dają szerokie pole do interpretacji. To sposób, by zachęcić przechodniów do większej uważności i świadomej kontemplacji otaczającej nas przestrzeni  – dodaje Marcin Nowak.

Wstępem do pracy twórczej były dyskusje na temat wolności w nauczaniu papieża i aktualności tej wizji. Proces współpracy z artystami miał formę autentycznego dialogu, o którym pisał w „Liście do artystów” Jan Paweł II. Cieszy nas, że przedstawione prace są dalekie od dosłowności i cytowania – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Ilustracje wybitnych polskich przedstawicieli urban artu będzie można oglądać do końca listopada przy ulicy Senatorskiej 24 oraz na wybranych wiatach przystankowych w śródmieściu Warszawy.

Działaniom artystycznym w przestrzeni miasta towarzyszyć będą debaty w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamku Ujazdowskim, które jest partnerem projektu. Pierwsza z nich, zatytułowana „Mural a ikona”, odbędzie się już 18 października o godzinie 18:00. Spotkanie poprowadzi Ewa Kiedio, głos w dyskusji zabiorą Filip Tofil, Rafał Roskowiński, Mateusz Środoń oraz o. Tomasz Biłka OP. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie www.centrumjp2.pl.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Opublikowano 05.10.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Czlowieka
POBIERZ
Przyglądamy się zaangażowaniu społecznemu mieszkańców Warszawy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.