Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Teologia polityczna i jej wrogowie. Debata!

Czy można pogodzić chrześcijaństwo i nowoczesne państwo? W jaki sposób chrześcijańska eschatologia pomaga zrozumieć polityczność? Co to znaczy, że od chwili Zmartwychwstania panuje na świecie stan wyjątkowy? Debata wokół myśli Erika Petersona i Carla Schmitta już w czwartek o godz. 18.00 na 1Piętrze.

 


Te i wiele innych istotnych pytań stawia Erik Peterson – jeden z najwybitniejszych teologów XX wieku, przyjaciel, a w późniejszym okresie ważny polemista, Carla Schmitta, autor krytyki koncepcji teologii politycznej. Wzajemne relacje i napięcia między poglądami obu myślicieli staną się głównym tematem debaty współorganizowanej przez redakcję "44/Czterdzieści i Cztery", Centrum Myśli Jana Pawła II oraz 1Piętro.

Debatować będą: Sebastian Duda ("Przegląd Powszechny"), Piotr Kaznowski ("Christianitas"), Robert Pawlik (UKSW) oraz Rafał Tichy ("44/Czterdzieści i Cztery"). Spotkanie poprowadzi Krzysztof Niewiadomski ("44/Czterdzieści i Cztery").

Termin: 8 listopada 2012 roku
Godzina: 18.00
Miejsce: 1Piętro
Adres: ul. Foksal 11, Warszawa

 

 

 

Opublikowano 04.11.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online