Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Teologia ciała. Płeć a sprawa społeczna

Celem seminarium jest przybliżenie studentom głównych tez oraz społecznych implikacji teologii ciała (a zwłaszcza teologii seksualności) zaprezentowanej w latach 1979-1984 przez Jana Pawła II. Teologia ciała jest ciekawym przewrotem w myśleniu o człowieku i więziach społecznych, gdyż łączy antropologię biblijną z fenomenologicznym wyjściem od doświadczenia ludzkiego oraz z tradycją tomistyczną i personalistyczną, przeciwstawiając się nowożytnym nurtom kartezjańskim i ockhamowskim.

Teologia seksualności analizuje sens płciowego charakteru ludzkiej cielesności, przedstawia teologiczną wizję relacji kobiet i mężczyzn, dostarcza pogłębionego punktu wyjścia do dyskusji na temat wielu zagadnień bioetycznych, problematyki etyki seksualnej, a także przeorientowania myślenia o więziach i bytach społecznych w kierunku stanowiska wspólnotowego. Na szczególną uwagę zasługuje tworzony na podstawie teologii ciała tzw. nowy feminizm, określany czasem jako składnik personalistycznego humanizmu.

 

Tutor seminarium – dr Aneta Gawkowska (ISNS UW). Adiunkt w Katedrze Socjologii i Antropologii Obyczajów i Prawa Instytutu   Stosowanych   Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłada w Collegium   Civitas od 1999 roku; stypendystka  Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Notre   Dame University (USA). Autorka książki „Biorąc wspólnotę poważnie? Komunitarystyczne   krytyki liberalizmu” i szeregu artykułów naukowych oraz współredaktorka (z P. Glińskim i A.  Kościańskim) książki „Teorie wspólnotowe a praktyka społeczna. Obywatelskość, polityka, lokalność”. Wykładała w ramach Gender Studies ISNS UW.

 

Zapisy:

ametzger@centrumjp2.pl

Koordynator projektu – Angelika Metzger
Materiały dla uczestników znajdują się poniżej.

Załączniki

Opublikowano 14.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Chór został szczególnie doceniony przez jurorów za wykonanie klasycznego repertuaru cerkiewnego.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.