Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Teologia ciała. Płeć a sprawa społeczna

Celem seminarium jest przybliżenie studentom głównych tez oraz społecznych implikacji teologii ciała (a zwłaszcza teologii seksualności) zaprezentowanej w latach 1979-1984 przez Jana Pawła II. Teologia ciała jest ciekawym przewrotem w myśleniu o człowieku i więziach społecznych, gdyż łączy antropologię biblijną z fenomenologicznym wyjściem od doświadczenia ludzkiego oraz z tradycją tomistyczną i personalistyczną, przeciwstawiając się nowożytnym nurtom kartezjańskim i ockhamowskim.

Teologia seksualności analizuje sens płciowego charakteru ludzkiej cielesności, przedstawia teologiczną wizję relacji kobiet i mężczyzn, dostarcza pogłębionego punktu wyjścia do dyskusji na temat wielu zagadnień bioetycznych, problematyki etyki seksualnej, a także przeorientowania myślenia o więziach i bytach społecznych w kierunku stanowiska wspólnotowego. Na szczególną uwagę zasługuje tworzony na podstawie teologii ciała tzw. nowy feminizm, określany czasem jako składnik personalistycznego humanizmu.

 

Tutor seminarium – dr Aneta Gawkowska (ISNS UW). Adiunkt w Katedrze Socjologii i Antropologii Obyczajów i Prawa Instytutu   Stosowanych   Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłada w Collegium   Civitas od 1999 roku; stypendystka  Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Notre   Dame University (USA). Autorka książki „Biorąc wspólnotę poważnie? Komunitarystyczne   krytyki liberalizmu” i szeregu artykułów naukowych oraz współredaktorka (z P. Glińskim i A.  Kościańskim) książki „Teorie wspólnotowe a praktyka społeczna. Obywatelskość, polityka, lokalność”. Wykładała w ramach Gender Studies ISNS UW.

 

Zapisy:

ametzger@centrumjp2.pl

Koordynator projektu – Angelika Metzger
Materiały dla uczestników znajdują się poniżej.

Załączniki

Opublikowano 14.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.