Celem seminarium jest przybliżenie studentom głównych tez oraz społecznych implikacji teologii ciała (a zwłaszcza teologii seksualności) zaprezentowanej w latach 1979-1984 przez Jana Pawła II. Teologia ciała jest ciekawym przewrotem w myśleniu o człowieku i więziach społecznych, gdyż łączy antropologię biblijną z fenomenologicznym wyjściem od doświadczenia ludzkiego oraz z tradycją tomistyczną i personalistyczną, przeciwstawiając się nowożytnym nurtom kartezjańskim i ockhamowskim.
Teologia seksualności analizuje sens płciowego charakteru ludzkiej cielesności, przedstawia teologiczną wizję relacji kobiet i mężczyzn, dostarcza pogłębionego punktu wyjścia do dyskusji na temat wielu zagadnień bioetycznych, problematyki etyki seksualnej, a także przeorientowania myślenia o więziach i bytach społecznych w kierunku stanowiska wspólnotowego. Na szczególną uwagę zasługuje tworzony na podstawie teologii ciała tzw. nowy feminizm, określany czasem jako składnik personalistycznego humanizmu.
Tutor seminarium – dr Aneta Gawkowska (ISNS UW). Adiunkt w Katedrze Socjologii i Antropologii Obyczajów i Prawa Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłada w Collegium Civitas od 1999 roku; stypendystka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Notre Dame University (USA). Autorka książki „Biorąc wspólnotę poważnie? Komunitarystyczne krytyki liberalizmu” i szeregu artykułów naukowych oraz współredaktorka (z P. Glińskim i A. Kościańskim) książki „Teorie wspólnotowe a praktyka społeczna. Obywatelskość, polityka, lokalność”. Wykładała w ramach Gender Studies ISNS UW.
Zapisy:
ametzger@centrumjp2.pl
Koordynator projektu – Angelika Metzger
Materiały dla uczestników znajdują się poniżej.
Załączniki
- Syllabus_Teologia_ciała.doc – Do pobrania.
- Teologia Ciała w zbiorach Centrum.pdf – Do pobrania.