Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Teatralna książka CMJPII

 

Mrok jak światło. Antologia dramatów
inspirowanych życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II
,

red. M. Mizera,

Centrum Myśli Jana Pawła II,

Warszawa 2007.

 

31 sierpnia 1967 roku ostatecznie zlikwidowano Teatr Rapsodyczny, z którym związany był Karol Wojtyła. Grupę założył jesienią 1941 roku Mieczysław Kotlarczyk. Pierwsze przedstawienie odbyło się 1 listopada tego samego roku. Przyszły papież rozstał się z teatrem w 1942 roku.


W 40. rocznicę likwidacji TR wydaliśmy książkę Mrok jak światło. Antologia dramatów inspirowanych życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II. Jest to pokłosie zorganizowanego przez Centrum Konkursu na dramat, którego finał miał miejsce wiosną tego roku. Antologia prezentuje nagrodzone utwory.

Z RECENZJI JURORÓW

Mariusz Bieliński, Mrok
Ciekawa forma przeplatających się monologów, z których wyłania się stopniowo dramat bohatera. Zdarzenia przedstawione z równych perspektyw. Miesza się konkret z wyobraźnią, snem, marzeniem, obsesją.

Maria Prussak


Paweł Grabowski, Dotknięci

Jeden z bardziej interesujących tekstów. To jakby anty-Gorki, nowa wersja Na dnie. Umiejętnie napisane i rozegrane.

Tomasz Kubikowski

Robert Jarosz, Bez podłogi
W tym świecie uklepana ziemia zamiast podłogi „przypomina pyski przyczajone hien”. To przeciwieństwo raju. Nawet Bogiem w tym świecie ludzie chcieliby dyrygować.

o. Jacek Salij OP

Ewa Lachnit, Wybierz kamień, którym będziesz rzucał
Jest w tej sztuce problem etyczny wart zastanowienia: możliwość bezkompromisowego działania według zasad moralnych i całkowitego odrzucenia wszelkiej zgody na wszelkie zło.

Dariusz Kosiński

Daniel Odija, Podwórko
Mądrość i czułość, z jaką autor pochyla się nad ludźmi, to bodaj największe obok literackich wartości tej sztuki.

Dariusz Kosiński

Michał Olszewski, Synu
Porządnie, tradycyjnie napisany dramat. Udało się uniknąć płaskiej schematyczności i wydobyć istotę konfliktu moralnego, przed którym stanął bohater. Dobry dialog, wyraziście przedstawieni bohaterowie i sytuacje z ich biografii.

Maria Prussak

Michał Walczak, Człowiek z Bogiem w szafie
W sposób wyjątkowo trafny, a zarazem niejednoznaczny odpowiada na główne zadanie konkursu: twórczo podejmuje temat obecności Jana Pawła II w życiu zbiorowym i osobistym Polaków.

Dariusz Kosiński

Teatralna antologia to nie jedyna inicjatywa Centrum związana z Melpomeną. Już wkrótce w Teatrze Wielkim będzie można oglądać wystawę Wojtyła: inscenizacje. Dramat słowa i gestu, którą Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowuje we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Muzeum Teatralnym. Otwarcie już 7 października 2007 roku. Wystawa potrwa do 11 listopada 2007 roku. Szczegóły już wkrótce pojawią się na naszej stronie.

Książka Mrok jak światło już wkrótce pojawi się w księgarniach. Będzie ją można nabyć także w czasie trwania wystawy.

 

Zapraszamy do lektury!

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.