Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Teatralna książka CMJPII

 

Mrok jak światło. Antologia dramatów
inspirowanych życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II
,

red. M. Mizera,

Centrum Myśli Jana Pawła II,

Warszawa 2007.

 

31 sierpnia 1967 roku ostatecznie zlikwidowano Teatr Rapsodyczny, z którym związany był Karol Wojtyła. Grupę założył jesienią 1941 roku Mieczysław Kotlarczyk. Pierwsze przedstawienie odbyło się 1 listopada tego samego roku. Przyszły papież rozstał się z teatrem w 1942 roku.


W 40. rocznicę likwidacji TR wydaliśmy książkę Mrok jak światło. Antologia dramatów inspirowanych życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II. Jest to pokłosie zorganizowanego przez Centrum Konkursu na dramat, którego finał miał miejsce wiosną tego roku. Antologia prezentuje nagrodzone utwory.

Z RECENZJI JURORÓW

Mariusz Bieliński, Mrok
Ciekawa forma przeplatających się monologów, z których wyłania się stopniowo dramat bohatera. Zdarzenia przedstawione z równych perspektyw. Miesza się konkret z wyobraźnią, snem, marzeniem, obsesją.

Maria Prussak


Paweł Grabowski, Dotknięci

Jeden z bardziej interesujących tekstów. To jakby anty-Gorki, nowa wersja Na dnie. Umiejętnie napisane i rozegrane.

Tomasz Kubikowski

Robert Jarosz, Bez podłogi
W tym świecie uklepana ziemia zamiast podłogi „przypomina pyski przyczajone hien”. To przeciwieństwo raju. Nawet Bogiem w tym świecie ludzie chcieliby dyrygować.

o. Jacek Salij OP

Ewa Lachnit, Wybierz kamień, którym będziesz rzucał
Jest w tej sztuce problem etyczny wart zastanowienia: możliwość bezkompromisowego działania według zasad moralnych i całkowitego odrzucenia wszelkiej zgody na wszelkie zło.

Dariusz Kosiński

Daniel Odija, Podwórko
Mądrość i czułość, z jaką autor pochyla się nad ludźmi, to bodaj największe obok literackich wartości tej sztuki.

Dariusz Kosiński

Michał Olszewski, Synu
Porządnie, tradycyjnie napisany dramat. Udało się uniknąć płaskiej schematyczności i wydobyć istotę konfliktu moralnego, przed którym stanął bohater. Dobry dialog, wyraziście przedstawieni bohaterowie i sytuacje z ich biografii.

Maria Prussak

Michał Walczak, Człowiek z Bogiem w szafie
W sposób wyjątkowo trafny, a zarazem niejednoznaczny odpowiada na główne zadanie konkursu: twórczo podejmuje temat obecności Jana Pawła II w życiu zbiorowym i osobistym Polaków.

Dariusz Kosiński

Teatralna antologia to nie jedyna inicjatywa Centrum związana z Melpomeną. Już wkrótce w Teatrze Wielkim będzie można oglądać wystawę Wojtyła: inscenizacje. Dramat słowa i gestu, którą Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowuje we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Muzeum Teatralnym. Otwarcie już 7 października 2007 roku. Wystawa potrwa do 11 listopada 2007 roku. Szczegóły już wkrótce pojawią się na naszej stronie.

Książka Mrok jak światło już wkrótce pojawi się w księgarniach. Będzie ją można nabyć także w czasie trwania wystawy.

 

Zapraszamy do lektury!

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.