Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

TAKI SIĘ STAJESZ JAK TWOJE CZYNY – DR WANDA PÓŁTAWSKA W CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II

16 października, w czasie obchodów Dnia Papieża Jana Pawła II w Polsce, Centrum Myśli Jana Pawła II gościło dr Wandę Półtawską. Pani doktor mówiła o Karole Wojtyle i jego wizji człowieka w ramach cyklu „JP2 Memorial Lectures 2016”. Spotkanie prowadziła Teresa Mazan – specjalista ds. badań naukowych w Instytucie Badań Naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II. Sylwetkę prelegenta przybliżyła prof. Maria Ryś.

Inspirujący wykład dotknął głównie problematyki miłości i płciowości jako daru i zadania. Zdaniem dr Wandy Półtawskiej istotne jest rozważenie tych tematów w kontekście zagadnienia samowychowania i zaangażowania społecznego zwłaszcza na rzecz kolejnych pokoleń. Prelegentka zwróciła uwagę na to, że człowiek ma się stać darem dla drugiego człowieka, darem siebie samego celem obdarowania drugiego sobą – ale dar ten nie może być dzielony, ma być darem pełnym, nieodwołalnym, na całe życie.

Nagranie z wydarzenia zostało udostępnione na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.

Dzień Papieża Jana Pawła II – polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 27 lipca 2005 r. w hołdzie papieżowi – Polakowi Janowi Pawłowi II – jak uznano w uchwale – największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory.

Dr Wanda Półtawska – doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej. Autorka wielu książek o tematyce rodzinnej. Dama Orderu Orła Białego. Harcerka. Podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym. Obrończyni życia od poczęcia oraz nierozerwalności małżeństwa. Przyjaciółka Jana Pawła II, obecna przy jego śmierci. Świadek, nauczyciel, swoisty tłumacz wizji Jana Pawła II w konkretach naszego życia.

Przeczytaj wykład dr Wandy Półtawskiej.

JP2 Memorial Lectures 2016 – seria spotkań współorganizowanych z Fundacją Konrada Adenauera poświęconych zagadnieniom z obszaru nauczania Jana Pawła 2.

Opublikowano 21.10.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.