Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

TAKI SIĘ STAJESZ JAK TWOJE CZYNY – DR WANDA PÓŁTAWSKA W CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II

16 października, w czasie obchodów Dnia Papieża Jana Pawła II w Polsce, Centrum Myśli Jana Pawła II gościło dr Wandę Półtawską. Pani doktor mówiła o Karole Wojtyle i jego wizji człowieka w ramach cyklu „JP2 Memorial Lectures 2016”. Spotkanie prowadziła Teresa Mazan – specjalista ds. badań naukowych w Instytucie Badań Naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II. Sylwetkę prelegenta przybliżyła prof. Maria Ryś.

Inspirujący wykład dotknął głównie problematyki miłości i płciowości jako daru i zadania. Zdaniem dr Wandy Półtawskiej istotne jest rozważenie tych tematów w kontekście zagadnienia samowychowania i zaangażowania społecznego zwłaszcza na rzecz kolejnych pokoleń. Prelegentka zwróciła uwagę na to, że człowiek ma się stać darem dla drugiego człowieka, darem siebie samego celem obdarowania drugiego sobą – ale dar ten nie może być dzielony, ma być darem pełnym, nieodwołalnym, na całe życie.

Nagranie z wydarzenia zostało udostępnione na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.

Dzień Papieża Jana Pawła II – polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 27 lipca 2005 r. w hołdzie papieżowi – Polakowi Janowi Pawłowi II – jak uznano w uchwale – największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory.

Dr Wanda Półtawska – doktor nauk medycznych oraz specjalista w dziedzinie psychiatrii. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej. Autorka wielu książek o tematyce rodzinnej. Dama Orderu Orła Białego. Harcerka. Podczas II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym. Obrończyni życia od poczęcia oraz nierozerwalności małżeństwa. Przyjaciółka Jana Pawła II, obecna przy jego śmierci. Świadek, nauczyciel, swoisty tłumacz wizji Jana Pawła II w konkretach naszego życia.

Przeczytaj wykład dr Wandy Półtawskiej.

JP2 Memorial Lectures 2016 – seria spotkań współorganizowanych z Fundacją Konrada Adenauera poświęconych zagadnieniom z obszaru nauczania Jana Pawła 2.

Opublikowano 21.10.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online