“Spragniony” i “Wir życia” – dwie rzeźby nad Wisłą

W ramach projektu „Sztuka na brzegu”, którego pomysłodawcą jest warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II, na Bulwarach Wiślanych udostępnione zostaną instalacje – rzeźby dwójki artystów, przedstawicieli polskiego site-specific. Tematem prac jest artystyczny komentarz do wybranych fragmentów z nauczania Jana Pawła II na temat godności człowieka. Pierwszą pracę, zatytułowaną „Spragniony” można już zobaczyć na Bulwarach Wiślanych – na wysokości pomnika Syrenki. Jest to drewniana rzeźba przedstawiająca człowieka, a jej autorką jest Aleksandra Pulińska z grupy Vera Icon. Drugą, zaprojektowaną przez Jakuba Stępnia i zatytułowaną „Wir życia”, będzie można zobaczyć na placu Desantu w okolicy Portu Czerniakowskowskiego na początku września.

Projekt jest kontynuacją poprzednich działań Centrum Myśli Jana Pawła II – Sztuka w drodze oraz konkursu na mural Rewolucja zaczyna się na ulicy.

W ostatnim czasie Bulwary Wiślane cieszą się ogromną popularnością wśród warszawiaków. Stąd pomysł, by właśnie tam znajdowały się artystyczne instalacje. Woda, blisko której można podziwiać obie prace, była także jednym z motywów inspirujących artystów w procesie prac nad swoimi instalacjami. 

Nasze doświadczenie z lat ubiegłych pokazuje, że jest bardzo duża potrzeba spotkania i rozmowy na temat relacji pomiędzy wiarą a sztuką. Zmotywowani tym doświadczeniem, chcemy także w tym projekcie kontynuować budowanie przestrzeni na spotkanie i rozmowę. Jesteśmy przekonani, że dzisiaj bardzo tego wszyscy potrzebujemy – mówi Marcin Nowak, koordynator projektu.

Celem projektu jest stworzenie przestrzeni spotkania artystów sztuk wizualnych z wartościami Jana Pawła II, pokazanie twórczości polskich artystów tworzących w obrębie sztuk wizualnych oraz upowszechnienie, w nowatorski sposób, nauczania Jana Pawła II.

Organizator projektu „Sztuka na brzegu”

Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy 

Partnerzy Projektu:

Vera Icon
Dzielnica Wisła
Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Fundacja Atelier Foksal
Służewski Dom Kultury
Dom Kultury Śródmieście
Dom Kultury Kadr

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodano: