Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Szósta pielgrzymka

 

Głównym celem szóstej pielgrzymki (5-17 czerwca 1999) było przygotowanie Polaków do Wielkiego Jubileuszu Zbawienia – w homiliach i przemówieniach Papież wzywał do odnowy życia chrześcijańskiego i pogłębionego świadectwa wiary. Wizyta Ojca Świętego zamykała też obchody tysiąclecia kanonizacji św. Wojciecha oraz ustanowienia hierarchii Kościoła w Polsce.


Do najważniejszych wydarzeń pielgrzymki należało spotkanie Ojca Świętego z parlamentem w obecności prezydenta, premiera i rządu, przy udziale korpusu dyplomatycznego oraz przedstawicieli Kościołów i wspólnot wyznaniowych w Polsce. Przemawiając po raz pierwszy w historii w parlamencie narodowym, Ojciec Święty przestrzegał przed nadużywaniem władzy i korupcją, która "jest zagrożeniem dla demokracji".

W przesłaniu do parlamentarzystów Papież zaznaczył, że polityka nie może polegać na szukaniu własnych korzyści, a pamięć o moralnych przesłaniach "Solidarności" powinna wpływać w większym stopniu na polskie życie publiczne. Podkreślił, że spotkanie w parlamencie byłoby niemożliwe bez sprzeciwu polskich robotników na Wybrzeżu w sierpniu 1980 r. i bez Solidarności, która wybrała drogę pokojowej walki o prawa człowieka i całego narodu.

Nieprzyjemny incydent miał miejsce podczas spotkania z przywódcami Kościołów i wspólnot wyznaniowych. Naczelny rabin Polski Menachem Pinkas Joskowicz zwrócił się do "pana Papieża" – jak uparcie tytułuje Ojca Świętego – o usunięcie ze żwirowiska w Oświęcimiu "tego ostatniego krzyża".

W homilii wygłoszonej w Warszawie Jan Paweł II zachęcał do życia w świętości, tzn. do życia w zgodzie ze swoim sumieniem. Wskazywał, że świętość nie jest przeżytkiem, reliktem przeszłości, ale obowiązkiem i możliwością życia dla każdego chrześcijanina. Podkreślał, że świat potrzebuje świętości nie tylko w życiu osobistym, ale także w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym.

Ta podróż papieska zaowocowała licznymi wyniesieniami na ołtarze. Ojciec Święty dokonał w Warszawie beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego i Reginy Protmann oraz 108 męczenników z czasów II wojny światowej.

Po 20 latach Ojciec Święty powtórzył znamienne słowa, które wypowiedział w tym samym miejscu podczas swojej pierwszej podróży do Polski: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi". Tym razem dodał: "Jakże dziś nie dziękować Bogu w Trójcy jedynemu za to wszystko, co na przestrzeni ostatnich 20 lat odczytujemy jako Jego odpowiedź na tamto wołanie". We Mszy na placu Piłsudskiego uczestniczył milionowy tłum.

 

11-13 czerwca 1999, Warszawa


Opublikowano 02.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.