Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Szkolenia dla nowicjuszy

Nowi wolontariusze Inkubatora Miłosierdzia, w niedzielę 9 grudnia, wzięli udział w zorganizowanych przez Centrum Myśli Jana Pawła II szkoleniach, które mają pomóc w ich przyszłej pracy wolontariackiej. Równolegle odbywały się dwa warsztaty: „ABC dobrego korepetytora” dla osób, które w przyszłości będą pracować z dziećmi oraz „Po prostu być” dla osób, które zaangażują się w pracę z osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Nie każdy jest gotów poświęcić słoneczną niedzielę na całodniowe szkolenie. Zwłaszcza w grudniu, kiedy wpadamy w szał przedświątecznej gorączki. Większość z nas już kupuje prezenty dla najbliższych oraz planuje gdzie spędzi święta i Sylwestra. Jednak w tym przedświątecznym szale grupa młodych ludzi znalazła czas na to, by zdobywać nową wiedzę na temat tego, jak być dobrym korepetytorem oraz jak pracować z osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

fotofoto

Szkolenie „ABC dobrego korepetytora”, w fachowy sposób, poprowadziła Katarzyna Ornarowicz. Zakres warsztatów obejmował cztery moduły: „Ja, jako korepetytor – etyka pracy, określanie zasad współpracy”, „Techniki szybkiego uczenia i warunki wspomagające motywacje do nauki”, „Zasady skutecznej odmowy, pochwały i właściwej krytyki” oraz „Sytuacje trudne w pracy z podopiecznym”.

W trakcie zajęć uczestnicy zdobywali nie tylko wiedzę teoretyczną na temat warunków komunikacji, sposobu chwalenia, nagradzania, motywowania do pracy oraz wyciągania konsekwencji, ale także sami mogli się wykazać zasobem informacji na powyższe tematy. Doświadczyli także na własnej skórze trudności rozmowy z osobą, która nie słucha, bądź też udaje, że słucha oraz jak cenny jest kontakt wzrokowy podczas rozmowy. w trakcie warsztatów odbyła się także burzliwa dyskusja rodem z prawdziwego talk-show na temat „relacja kontra nauka podczas udzielania korepetycji”. Jej uczestnicy dorównywali poziomem nie tylko naszym rodzimym przedstawicielom showbiznesu, ale również gwiazdom światowego formatu.

fotofoto

Pod koniec dnia, większość uczestników mogła się również wykazać swoimi zdolnościami aktorskimi, podczas odgrywania scenek sytuacji z jakimi każdy może się spotkać pracując z dziećmi. Ta część zajęć pozwoliła na spokojne przeanalizowanie postawy jaką przyjmuje korepetytor w sytuacjach problematycznych.

Szkolenie „Po prostu być” przeznaczone dla wolontariuszy chcących pracować z osobami starszymi i niepełnosprawnymi prowadziła pani Elżbieta Pożarowska, wieloletnia psycholog z Hospicjum Onkologicznego w Warszawie. Wolontariusze zdobywali wiedzę, jak pomóc drugiemu człowiekowi, gdy jest on osobą starszą, samotną, często w terminalnym okresie wyniszczającej choroby. Bo „być’ też trzeba umieć – nauczyć tego mogą kilkugodzinne warsztaty z technik komunikacji, radzenia sobie z trudnymi tematami rozmów, wspierania psychicznego i wielu innych umiejętności, przydatnych każdemu towarzyszącemu osobie w końcowym okresie jej życia.

Oba warsztaty okazały się niezwykle owocnym czasem spędzonym w gronie wyjątkowych młodych osób, chcących podzielić się z innymi swoją bogatą osobowością.

Jadwiga i Michał, uczestnicy szkoleń

Opublikowano 22.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.