Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Święto nieznanego patrona Warszawy

 
Święto nieznanego patrona Warszawy
Życie Warszawy

Większość z nas nie wie, kim jest błogosławiony Władysław z Gielniowa. A szkoda. Dziś obchodzimy święto błogosławionego Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy – pisze Życie Warszawy.
Większość warszawiaków nie zna tego świętego. Nie wie, kim był, co robił i dlaczego został patronem stolicy – twierdzi ŻW.– Nie mam pojęcia, kto patronuje Warszawie – przyznaje Oktawian Górnik, student europeistyki z Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei Katarzyna Czajka, studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim stwierdza: – Nie wydaje mi się, żeby dziś patroni byli potrzebni. Gdyby błogosławiony Władysław był bardziej wyrazistą postacią, to na pewno bym go znała. – Może zbyt mało z naszej strony mówi się o patronach Warszawy – przyznaje ks. Bogdan Bartołd, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie, gdzie spoczywają szczątki świętego. Dlatego przybliżamy tę postać.

Błogosławiony Władysław z Gielniowa (używa się również imienia Ładysław) urodził się ok. roku 1440 w ubogiej mieszczańskiej rodzinie w Gielniowie niedaleko Opoczna (obecnie woj. mazowieckie). Rodzice podczas chrztu dali mu na imię Marcin. W 1462 roku rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej, ale przerwał je, by wstąpić do zakonu bernardynów, gdzie otrzymał imię Władysław.

Błogosławionym został ogłoszony w 1750 roku przez papieża Benedykta XIV. Kolejny papież Klemens XIII w 1759 roku ustanowił błogosławionego Władysława z Gielniowa patronem Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litwy. A w 1962 roku papież Jan XXIII mianował go patronem Warszawy. Błogosławiony Władysław z Gielniowa zasłynął dzięki kazaniom głoszonym w kościele św. Anny w Warszawie. – Na jego homilie przychodziły tłumy warszawiaków – opowiada ks. Bogdan Bartołd.

Ostatnie kazanie wygłosił w Wielki Piątek 21 marca 1505 roku. Podczas tego kazania po słowach „Jezu, Jezu!” zasłabł. Dwa tygodnie później zmarł. Obok błogosławionego Władysława z Gielniowa patronem Warszawy jest również Andrzej Bobola, którego święto przypada 16 maja. Kult tego świętego rozpoczął się po 1702 roku, gdy po odkryciu jego trumny okazało się, że ciało św. Boboli zachowało się w doskonałym stanie. Spoczywa w sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 na Mokotowie. Kolejnym patronem Warszawy jest Najświętsza Maria Panna Łaskawa. Obchody jej święta są ruchome – wypadają w drugą sobotę maja.

Opublikowano 04.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.