Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Świetlisty szlak

Okładka książki "Świetlisty szlak" z grafiką iskry.

„Świetlisty szlak”? Co nazwa komunistycznej organizacji terrorystycznej z Peru ma wspólnego z Bożym Miłosierdziem? I dlaczego Centrum Myśli Jana Pawła II się tym zajmuje? Sięgnij po naszą nową książkę i sprawdź.

„W myślach przemierzam ten świetlisty szlak, na którym święta Faustyna Kowalska przygotowywała się do przyjęcia orędzia o miłosierdziu…”

Jan Paweł II, Błonia, Kraków, 18 sierpnia 2002

W roku 2010 zbiegły się z czasie trzy ważne rocznice związane z tematem miłosierdzia: 60. rocznica ukończenia dramatu Brat naszego Boga, 30. rocznica publikacji encykliki pes in misericordia i 10. rocznica kanonizacji świętej Faustyny.

Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć, jak wiele uwagi poświęcił temu ważnemu tematowi Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Zestawiliśmy obok siebie tekst dramatu i encykliki, ponieważ w naszym przekonaniu treści tych dzieł mocno współbrzmią, ujawniając  szczególną „intuicję miłosierdzia” obecną w przesłaniu Karola Wojtyły – Jana Pawła II od młodości aż po wiek dojrzały. Z łatwością można z nich wyczytać przekonanie Autora, że „nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże – owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga” (Kraków-Łagiewniki, 7 czerwca 1997).

Jednocześnie poprosiliśmy o komentarz do obu tekstów osoby reprezentujące rozmaite profesje czy powołania: Ewę Błaszczyk (aktorkę), Ernesta Brylla (poetę), Małgorzatę Chmielewską (siostrę zakonną), Michała Lorenca (kompozytora), Jacka Salija (teologa), Zbigniewa Stawrowskiego (filozofa) i Marka Zająca (dziennikarza). Wszyscy oni przekonać o aktualności przesłania miłosierdzia i jego „praktycznym wymiarze”. Ich wypowiedzi zebrała Izabela Górnicka-Zdziech.

Z WYPOWIEDZI

Dojrzewanie duchowe musi przejąć, być głębokie, przynosi przecież wiedzę, która kosztuje całe życie.

 Ewa Błaszczyk

Żyjemy w religii oksymoronu. […] Stajemy oto przed tajemnicą nielogiczności Łaski, nielogiczności Miłości Boga do człowieka. I w tym oksymoronie musimy się odnaleźć. […] Oksymoronem jest całe życie człowieka.

 Ernest Bryll

 

Poeta musi mieć wyobraźnię, ale także chrześcijanin musi mieć wyobraźnię. […] Bycie chrześcijaninem to bycie poetą.

 s. Małgorzata Chmielewska

Nam wszystkim przydarza się wiele rzeczy będących przejawem wielkiego miłosierdzia i lirycznej, przebaczającej miłości Boga do nas. Robimy dużo, żeby jej nie zobaczyć.

 Michał Lorenc

 

Miłosierdzia nie czyni się w postawie dobrodzieja, bo jeden tylko Pan Bóg wie, kto komu więcej miłosierdzia okazuje. […] Dzisiaj zagubiliśmy świadomość, że relacja między pomagającym i wspomaganym nigdy nie jest jednostronna.

 o. Jacek Salij

Każdy z nas ma mniejsze lub większe doświadczenie syna marnotrawnego. […] Dopóki jesteśmy młodzi, piękni i bogaci, może to być nawet zabawne i ciekawe, ale potem spotykają nas życiowe klęski i budzimy się w sytuacji sługi-świniopasa.

 Zbigniew Stawrowski

Myślę, że Jan Paweł II chciał, aby została po nim idea miłosierdzia […]. Na tym Papież skupił się w ostatnich latach życia, wiedząc, jak niewiele czasu mu już zostało, a u kresu mówi się przecież tylko o sprawach najważniejszych.

 Marek Zając


Świetlisty szlak. Karol Wojtyła Jan Paweł II o miłosierdziu, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2010.

Opublikowano 30.03.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.