Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Świadectwo drogi – Stefan Kardynał Wyszyński”

„Świadectwo drogi – Stefan Kardynał Wyszyński”

 

 

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na film „Świadectwo Drogi – Stefan Kardynał Wyszyński” (2002) w reżyserii Pawła Woldana. Pokaz odbędzie się w ramach spotkań Klubu Filmu Dokumentalnego INNY KADR 29 listopada 2007 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Centrum, przy ul. Foksal 11 (III piętro) w Warszawie.


Film prezentuje sylwetkę Prymasa Tysiąclecia w oparciu o jego kazania i zapiski, wypowiedzi pamiętających go osób, materiały archiwalne. Dokument przypomina kolejne etapy walki Kardynała Wyszyńskiego o Kościół katolicki w Polsce, pokazuje rozmowy z przedstawicielami władz, obchody 1000-lecia Chrztu Polski. Widzowie będą mogli poznać m.in. kulisy prac Episkopatu pod kierunkiem Prymasa oraz wydarzenia towarzyszące wysłaniu pamiętnego listu do biskupów niemieckich w 1965 r.

Dwuczęściowy film otrzymał nagrodę Grand Prix na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie w 2002 roku.

Po projekcji odbędzie się dyskusja. Głos zabiorą:

Paweł Woldan – reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, absolwent Wydziału Ekonomiczno Socjologicznego na Uniwersytecie Łódzkim oraz Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor ponad 30 filmów dokumentalnych. Wielokrotny laureat nagrody Grand Prix na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie oraz festiwalu Młode Kino Polskie w Gdańsku.

Prof. Jan Żaryn – historyk, wykładowca akademicki na UKSW (katedra Historii Kościoła w Czasach Najnowszych) oraz na UW; działacz społeczny. Pracownik Instytutu Historii Polski PAN, autor rozprawy doktorskiej zatytułowanej „Stosunki między władzą państwową a Kościołem katolickim w Polsce w latach 1945-1950” oraz rozprawy habilitacyjnej „Dzieje Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1944-1989”. Członek Towarzystwa Miłośników Historii; od 2004 roku przewodniczący Komisji Historycznej Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów. Od 2006 roku dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Ks. prałat Stefan Kośnik – kuzyn Kardynała Wyszyńskiego, wieloletni proboszcz Parafii św. Barbary w Warszawie; sędzia Sądu Metropolitalnego Warszawskiego; delegat procesu beatyfikacyjnego Kardynała Wyszyńskiego.

Opublikowano 21.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.