Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Stwórzmy razem biomural

2 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w godzinach 15.00–19.00 będzie powstawał biomural. Na zaproszenie Centrum Myśli Jana Pawła II rysownicy Wojciech Pawliński i Tomasz Zuchniewicz stworzą futurystyczną wizję przyszłości, pokazującą człowieka w świecie szans i zagrożeń związanych z rozwojem biotechnologii. Całemu przedsięwzięciu będzie przyświecało pytanie wypowiedziane przez Jana Pawła II: „Czy człowiek w kontekście postępu staje się lepszy?”.


Ponadto wykład o humanistycznym wymiarze biotechnologii wygłosi Michał Łuczewski, socjolog, psycholog i publicysta („44/Czterdzieści i Cztery”, „Arcana”, „Wprost”, „Res Publica”, „Polska The Times”) od 2008 roku związany z Centrum Myśli Jana Pawła II. Poza tym będzie można posłuchać wykładów gości specjalnych:

prof. Mark Post – bioinżynier z Uniwersytetu Maastricht. Jeszcze kilka lat temu zajmował się chirurgią rekonstrukcyjną, dzięki czemu zdobył umiejętność namnażania w laboratorium wybranych tkanek, przede wszystkim mięśni. Uzupełniał brakujące fragmenty ciał pacjentów ich własnymi komórkami rozmnażanymi na specjalnej pożywce (współczesna medycyna od ponad dziesięciu lat z powodzeniem hoduje na użytek przeszczepów fragmenty skóry, wątroby, nerek, piersi, mięśni, naczyń krwionośnych, a nawet ciał jamistych penisa). „Dziś moim celem jest wyhodowanie solidnej szynki i zaprezentowanie jej światu w obecności żywej i zdrowej świni – donatorki komórek” – deklaruje uczony. Prof. Post zaangażował się w produkcję mięsa, uznawszy, że wykorzystując w tej dziedzinie całą swoją medyczną wiedzę i doświadczenie, może przynieść więcej korzyści światu i rozwiązać najbardziej palące problemy ludzkości – głód, brak energii, brak dostęp do wody pitnej, a nawet ocieplenie klimatu.

Oron Catts – australijski artysta-naukowiec tworzący w nurcie bioartu. Współtwórca wystawy czasowej „Surowe formy” („Crude Life”), która będzie dostępna w Centrum Nauki Kopernik w dniach 2–24 czerwca.
 

Opublikowano 29.05.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.