Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Stwórzmy razem biomural

2 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w godzinach 15.00–19.00 będzie powstawał biomural. Na zaproszenie Centrum Myśli Jana Pawła II rysownicy Wojciech Pawliński i Tomasz Zuchniewicz stworzą futurystyczną wizję przyszłości, pokazującą człowieka w świecie szans i zagrożeń związanych z rozwojem biotechnologii. Całemu przedsięwzięciu będzie przyświecało pytanie wypowiedziane przez Jana Pawła II: „Czy człowiek w kontekście postępu staje się lepszy?”.


Ponadto wykład o humanistycznym wymiarze biotechnologii wygłosi Michał Łuczewski, socjolog, psycholog i publicysta („44/Czterdzieści i Cztery”, „Arcana”, „Wprost”, „Res Publica”, „Polska The Times”) od 2008 roku związany z Centrum Myśli Jana Pawła II. Poza tym będzie można posłuchać wykładów gości specjalnych:

prof. Mark Post – bioinżynier z Uniwersytetu Maastricht. Jeszcze kilka lat temu zajmował się chirurgią rekonstrukcyjną, dzięki czemu zdobył umiejętność namnażania w laboratorium wybranych tkanek, przede wszystkim mięśni. Uzupełniał brakujące fragmenty ciał pacjentów ich własnymi komórkami rozmnażanymi na specjalnej pożywce (współczesna medycyna od ponad dziesięciu lat z powodzeniem hoduje na użytek przeszczepów fragmenty skóry, wątroby, nerek, piersi, mięśni, naczyń krwionośnych, a nawet ciał jamistych penisa). „Dziś moim celem jest wyhodowanie solidnej szynki i zaprezentowanie jej światu w obecności żywej i zdrowej świni – donatorki komórek” – deklaruje uczony. Prof. Post zaangażował się w produkcję mięsa, uznawszy, że wykorzystując w tej dziedzinie całą swoją medyczną wiedzę i doświadczenie, może przynieść więcej korzyści światu i rozwiązać najbardziej palące problemy ludzkości – głód, brak energii, brak dostęp do wody pitnej, a nawet ocieplenie klimatu.

Oron Catts – australijski artysta-naukowiec tworzący w nurcie bioartu. Współtwórca wystawy czasowej „Surowe formy” („Crude Life”), która będzie dostępna w Centrum Nauki Kopernik w dniach 2–24 czerwca.
 

Opublikowano 29.05.2012

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.