Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Studenci o SolidarnościZa nami pierwszy semestr zajęć z seminarium „Solidarność jako powołanie” w ramach projektu „Logos zaangażowany”. Studenci – pod kierunkiem dr. Michała Łuczewskiego (IS UW) – próbują zrekonstruować świat uczestników ruchu opozycyjnego: ludzi należących do elit społecznych oraz przeciętnych obywateli.


 

Uczestnicy zajęć usiłowali, jak dotąd, skonfrontować idee i kierunki Solidarności – porównując je z dyskursem władzy PRL-u, zastanawiali się nad różnicami między doświadczeniem a ideałami. Gościem seminarium był Włodzimierz Domagalski – członek Solidarności Walczącej, historyk, dokumentalista tamtych czasów. Podjęto próbę porównania obu doświadczeń totalitaryzmu – doświadczenia szeroko rozumianego społeczeństwa oraz elitarnych jednostek. Uczestnicy seminarium zauważyli, że doświadczenia te różniły się, ale miały też wiele cech wspólnych – dotyczyły bowiem dobra i zła, nadziei, wspólnoty, przezwyciężania strachu.

 

W Polsce następowało zbliżenie między poszczególnymi grupami społecznymi. Intelektualiści przestali tworzyć klasę samą dla siebie, kierującą się specyficznym etosem (Benda). Nie byli też funkcjonariuszami państwa, którzy utwierdzają jego hegemonię w sferze ideologii (Gramsci). Nie należeli również do freischwebende Intelligenz, która pokonała swój determinizm pochodzenia (Mannheim). Intelektualiści byli z ludem i dzielili jego doświadczenia (chociaż w inny sposób). Ich także dotykał Duch odnawiający oblicze polskiej ziemi.

Ważną rolę odegrał w tym Kościół, zwłaszcza nauczanie Jana Pawła II (ex cathedra oraz to szczególne z czasu pielgrzymek).

 

Przejście z poziomu doświadczenia na poziom języka – poprzez sztukę, naukę i filozofię – na pewno jest konieczne.

 

Więcej informacji o projekcie można znaleźć TUTAJ.

 

 

Opublikowano 10.03.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.