Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Strefa JP2 – program

Program wydarzeń w Strefie JP2, czyli w namiocie na Placu Zamkowym.

 

22 kwietnia

  • W godz. 14.00-16.00 odbywać się będzie spotkanie z Samuelem Willenbergiem, ostatnim żyjącym więźniem Treblinki, bohaterem Powstania Warszawskiego i rzeźbiarzem, którego „typy z Treblinki” pokazywane są na wystawach w Izraelu, USA, Niemczech, a także w warszawskiej „Zachęcie”. Debata poświęcona będzie ostatniej rzeźbie artysty powstałej pod wpływem wiadomości o śmierci Jana Pawła II. Rzeźba przedstawia papieża pochylonego i wskazującego na Torę i tablice dekalogu. „Stworzyłem postać, którą darzę ogromnym szacunkiem. Nie rzeźbi się ot, tak, dla fantazji, tylko z potrzeby serca” – powiedział bohater z Treblinki. 

Spotkanie poprowadzi Mateusz Środoń – malarz ikon, absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Hagiografii Bizantyjskiej Prawosławnej Metropolii Pireusu w Grecji.

  • O godz. 16.00 rozpocznie się debata „Mąż opatrznościowy czy Mąż Stanu – Teologia Polityczna Jana Pawła II”

Goście:

  • o. Stanisław Tasiemski OP
  • Marek Jurek
  • Jarosław Gowin

Prowadzenie: Mateusz Matyszkowicz i Barbara Schabowska (Program 2 Polskiego Radia). Debata zorganizowana przez Teologię Polityczną.

  • W godz. 18.00-20.00 odbędzie się debata: „Jak… umierać?”. Dyskusja obejmować będzie zagadnienia uporczywej terapii, opieki hospicyjnej i eutanazji, które coraz częściej stanowią egzystencjalną konieczność osób umierających w krajach rozwiniętych. Uczestnicy debaty omówią zarówno problemy etyczne, teologiczne, prawne, jak i praktyczny aspekt tematu. Spotkanie poświęcone też będzie postawie Jana Pawła II wobec śmierci, nauczaniu Kościoła na temat uporczywej terapii, eutanazji.

Goście:

  • dr Dominika Kozłowska – miesięcznik ZNAK
  • dr hab. Paweł Łuków – bioetyk
  • dr hab. Michał Królikowski – prawnik
  • ks. dr Jan Kaczkowski – teolog, twórca hospicjum

Debata organizowana jest przez miesięcznik Znak.

  •  Na zakończenie dnia w godz. 20.00- 22.00 odbędzie się czuwanie modlitewne organizowane przez wspólnotę Droga Neokatechumenalna.

 

23 kwietnia 

  • O godz. 16.00 Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza na wykład księdza rektora Andrzeja Gałka „Jan XXIII – papież pokoju”. Po odczycie rozpocznie się emisja filmu, z cyklu „Ludzie Boga”, ukazującego wyjątkowy pontyfikat Jana XXIII.

Wyreżyserowany przez Giorgio Capitani film „Błogosławiony Jan XXIII – papież pokoju” przedstawia pełną biografię papieża, od czasów młodości aż, do czasu Soboru Watykańskiego II i śmierci. To niezwykle poruszający obraz z doskonałą kreacją Edwarda Asnera w roli Jana XXIII. Projekt zrealizowano w międzynarodowej obsadzie, z udziałem tak znanych aktorów jak Claude Rich, Sydne Rome czy Franco Interlenghi.

  •  Tego samego dnia w godz. 18.00 – 19.30 odbędzie się debata „Wiara a nauka” pt.”Dlaczego powstało życie i czym ono jest? Rozmowa przyrodników i filozofów.” Celem dyskusji jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób powstały niezwykle złożone i zróżnicowane organizmy żywe. Debata będzie miała charakter interdyscyplinarny.

Prelegenci:

  • Prof. Bogdan Lesyng (Wydział Fizyki, UW)
  • Prof. Elżbieta Grzesiuk (IBB PAN)
  • Prof. Piotr Stępnień (Wydział Biologii UW)
  • dr Konrad Talmond-Kamiński (WSZiF w Warszawie)

Prowadzący Monika Florek-Mostowska (Radio Warszawa, fundacja Salvatti), dr Franciszek Rakowski (ICM UW, CMJP2) 

  • W godz. 19.30 – 21.00 zorganizowane zostanie spotkanie „Chrześcijańska Europa a Jan Paweł II”. Debata obejmuje duchowe i polityczne spojrzenie na Europę w kontekście nauczania Jana Pawła II. Papież proponował szerszą definicję pojęcia Europy, która dzisiaj często jest zapominana. Europa to nie tylko Unia Europejska, nie tylko kontynent ale wspólnota kulturowa i ojczyzna.

 

24 kwietnia 

  • W godz. 16.00 – 18.00 wspólnota Chemin Neuf zaprasza na wydarzenie ewangelizacyjne WELCOME TO PARADISE – misja KANA i misja MŁODYCH.
  • Co więcej, od godz. 18.30 Strefa JP2 będzie miejscem debaty „Czarna legenda czerwonej teologii”, moderowanej przez magazyn Kontakt. Tematem dyskusji będzie teologia wyzwolenia, której celem była próbą zintegrowania myśli chrześcijańskiej z ideologią marksistowską. W debacie zostanie też przedstawiony pogląd Jana Pawła II dotyczący tej doktryny.

 

25 kwietnia 

  • W godz. 16.00-18.00 wspólnota Odnowy w Duchu Świętym zaprasza gorąco na czuwanie „Przestańcie mi klaskać, zacznijcie mnie słuchać”. W czterech półgodzinnych spotkaniach między 16.00-16.30; 16.30-17.00; 17.00-17.30; 17.30-18.00, odbywać się będą: czytanie fragmentów nauczania Jana Pawła II, modlitwa dziękczynna oraz minikoncert. Będzie też można usłyszeć świadectwa cudów dokonanych za wstawiennictwem Jana Pawła II.
  • Natomiast o godz. 18.30 rozpocznie się wykład „Papież, który wymaga, Prymas, który inspiruje” prowadzony przez Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Solideo. Spotkanie poświęcone będzie nauczaniu Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego skierowanemu do osób młodych. Jego interaktywna forma ma zachęcić młodych ludzi do refleksji nad nauczaniem papieża i kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

26 kwietnia 

  • Od godz. 15.00 do godz. 18.00 odbywać się będzie ,,Popołudnie ze wspólnotą Emmanuel’’.

W ramach spotkania zapraszamy na:

  • ,,Wolność w nauczaniu Jana Pawła II’’ – panel dyskusyjny prowadzony przez Sylwestera Szefera
  • Wydarzenia artystyczne
  • Czuwanie modlitewne

27 kwietnia 

  • O godz. 13.00 rozpocznie się się koncert „Lift Your Eyes” – brytyjskiego muzyka Edwina Fawcetta. Poniżej krótka notka biograficzna artysty.

Edwin Fawcett to muzyk i kompozytor mieszkający na stałe w Londynie. W wieku 15 lat, odbył interesującą podróż do Rzymu. Jak się później okazało, tego samego dnia, gdy przebywał na placu Świętego Piotra, papież Jan Paweł II opublikował ,,List do artystów’’. Dokument ten, w kolejnych latach, stał się dla niego prawdziwym źródłem natchnienia oraz wskazał młodemu muzykowi drogę powołania do służby Bogu i ludziom realizowanej dzięki uzdolnieniom muzycznym. W ciągu ostatnich 15 lat Edwin Fawcett często występował w Londynie oraz na Światowych Dniach Młodzieży w Kanadzie, Niemczech, Australii, Hiszpanii i Brazylii. W 2008 roku uzyskał watykańskie pozwolenie na skomponowanie utworu do słów poematu Jana Pawła II „Wybrzeża pełne ciszy”. W 2010 roku został zaproszony do wykonania swoich utworów podczas papieskiego czuwania w Hyde Parku. Niedawno, Edwin w oparciu o motywy Wielkanocne skomponował swój czwarty musical, a obecnie pracuje nad czwartym autorskim albumem.

Opublikowano 20.04.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.