Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Startuje akcja PoKolędzieJP2

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II po raz piaty zaprasza zespoły muzyczne do wspólnego kolędowania z potrzebującymi w ramach akcji PoKolędzieJP2. Schole i chóry odwiedzą hospicja, więzienia, szpitale i domy dziecka, dzieląc się z ich mieszkańcami radością Bożego Narodzenia. Nowością tegorocznej edycji jest jej ogólnopolski zasięg.

Celem akcji PoKolędzieJP2 jest niesienie radości i nadziei ludziom, którzy nie mogą być w Święta w domu z rodzinami. – Każde takie spotkanie kolędowe to przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem. Kolędy śpiewamy wspólnie, bo znamy je wszyscy. To tworzy więź i wspólnotę. Podczas kolędowania wszyscy stajemy się rodziną. – mówi Jan Krutul, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.

Udział w projekcie to także okazja, by otworzyć się na drugiego człowieka. – Poprzez śpiew wychodzimy poza siebie i robimy coś razem. PoKolędzieJP2 to jeden z takich przykładów działań, kiedy dobro jest po prostu między nami. Tego dobra żaden z nas w pojedynkę nie byłby w stanie stworzyć, ale wspólnie możemy je budować.  – tłumaczy dr Michał Łuczewski, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II.

Z roku na rok akcja zatacza coraz szersze kręgi. Tym razem, oprócz koncertów w Warszawie, kolędnicy odwiedzą potrzebujących m.in. w Białymstoku, Opolu i Trójmieście. – Postanowiliśmy tę jubileuszową piątą edycję rozszerzyć na inne miasta, tak aby każdy chór w Polsce mógł się w tę inicjatywę włączyć.  – dodaje Jan Krutul.

W ubiegłym roku w akcję włączyły się 22 zespoły z Warszawy i okolic. Muzycy dotarli do ponad 700 osób – mieszkańców domów dziecka, domów samotnej matki, domów pomocy społecznej, pacjentów hospicjów i szpitali oraz więźniów. W sumie odbyło się 26 pełnych wzruszeń spotkań kolędowych.

Koncerty będą odbywać się przez cały styczeń 2018 roku. Do udziału zaproszone są zespoły, od profesjonalnych chórów po muzykujące grupy przyjaciół, z całej Polski. Chęć włączenia się do akcji można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.pokoledziejp2.pl.

Zwieńczeniem piątek edycji PokolędziaJP2 będzie uroczysty Finał akcji 2 lutego 2018 w Pałacu Kultury i Nauki, podczas którego chóry i zespoły wraz z publicznością wykonają najpiękniejsze polskie i zagraniczne kolędy.

Organizatorem akcji PoKolędzieJP2 jest Chór Centrum Mysli Jana Pawła II w Warszawie.

 

O organizatorze akcji PoKolędzieJP2

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II powstał w kwietniu 2005 roku z inicjatywy młodych ludzi, którzy postanowili poprzez śpiew ponieść dorobek nauczania Papieża Polaka.

Zespół ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi solistami, takimi jak Andrea Bocelli, Robert Gierlach, Urszula Kryger, Tadeusz Szlenkier czy Agata Zubel. Podczas swojej 12-letniej historii chór wydał dwie płyty, brał udział w wielu festiwalach, przedsięwzięciach artystycznych oraz konkursach. Do ostatnich sukcesów chóru należą: Grand Prix, I nagroda i nagroda specjalna za wykonanie utworu współczesnego o charakterze klasycznym za „Come be my light” Zuzanny Falkowskiej na Konkursie „Music Everywhere” w Gdańsku oraz III nagroda na Konkursie „Musica Vera” w Toruniu. Od sierpnia 2016 roku zespół pracuje pod kierunkiem Jana Krutula.

Poprzez organizację corocznego projektu PoKolędzieJP2 chór nie tylko dociera z ciepłym przesłaniem kolęd do ludzi, którzy mogą czuć się osamotnieni i zapomniani, ale także –współpracując z innymi chórami i scholami – inspiruje do dzielenia się swoimi talentami i radością śpiewania na co dzień.

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym w sposób bogaty, twórczy i różnorodny przybliżamy nauczanie papieża Polaka. W ramach naszych działań podejmujemy aktywny dialog ze światem artystycznym w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Współpracujemy ze środowiskiem naukowym i opiniotwórczym, budując w ten sposób papieski think-tank. Kształtujemy liderów, w których zaszczepiamy ideę solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne i drugiego człowieka.

Opublikowano 10.04.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.