Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Sprawa Galileusza – już jest nagranie!

Na stronie internetowej poświęconej sprawie Galileusza umieszczono nagranie debaty, która odbyła się 26 listopada na Uniwersytecie Warszawskim. Fizyk, prof. Krzysztof Meissner oraz dominikanin o. Łukasz Mścisławski dyskutowali o teorii kwantowej, „boskiej” cząstce Higgsa, kulisach wyroku Inkwizycji na Galileusza i Giordano Bruno oraz wielu innych gorących zagadnieniach na styku współczesnej fizyki z filozofią i religią.


POSŁUCHAJ DEBATY.

Krzysztof Meissner, profesor i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor naukowy Instytutu Problemów Jądrowych, członek międzynarodowego zespołu CERN, podczas debaty przekonywał nie tylko o niesprzeczności najnowszych odkryć fizyki z hipotezą o istnieniu transcendentnego Boga, ale również wskazywał na istotne ograniczenia poznania naukowego z natury prowadzące do wniosków metafizycznych. Ojciec Łukasz Mścisławski, dominikanin, fizyk, teolog i filozof ukazywał filozoficzne modele relacji między nauką i wiarą, a przede wszystkim odsłaniał tajemnice słynnych renesansowych sporów Inkwizycji z Galileuszem i Giordano Bruno.

Debata cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mediów oraz publiczności, zwłaszcza ze świata akademickiego. Nie zabrakło gorących reakcji i wymiany poglądów.

Warto przypomnieć, że badania społeczne przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II pokazały, że aż 50% spośród tych, którzy twierdzą, że znają sprawę Galileusza, błędnie uważa, że został on przez Inkwizycję spalony na stosie.

Szczegółowe informacje o sprawie Galileusza i badaniach Centrum znajdziesz TUTAJ.
 

Opublikowano 04.12.2009

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.